LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Video-Shembja e akullnajës në Itali/ Rritet numri i personave të zhdukur

4 Korrik 2022, 09:19, Kosova & Bota CNA

Video-Shembja e akullnajës në Itali/ Rritet numri i personave të

Mediat italiane kanë publikuar një video, që tregon momentin e shembjes së akullnajës në Marmolada, në Alpet veriore të Italisë.

Po ashtu mediat raportojnë se prokuroria ka nisur hetimet, për shembjen e akullnajës, e cila shkaktoi vdekjen e 6 alpinistëve, ndërsa nëntë të tjerë mbetën të plagosur, dy prej të cilëve ndodhen në gjendje të rëndë.

Gjithashtu mësohet se rreth 20 persona mbeten të zhdukur.

Akullnaja, e cila u shkëput nga maja e Marmoladës përmbyti disa alpinistë që po ngjiteshin në majë.

Mediat raportojnë se një ortek dëbore, akulli dhe shkëmbi pushtoi rrugën, ku po ngjiteshin alpinistët./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga