LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimi për të pranuar propozimin francez/ Pendarovski: As triumf, as dështim

3 Korrik 2022, 18:02, Kosova & Bota CNA
Vendimi për të pranuar propozimin francez/ Pendarovski: As triumf, as
Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, deklaroi pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, se propozimi i ri francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë është i pranueshëm.

Kjo sipas tij, pasi bëhet fjalë për një kompromis kalimtar, për të nisur bisedimet e anëtarësimit me Bashkimin Europian, shkruan "MKD".

“Vendimi për të pranuar propozimin francez nuk do të jetë as një triumf historik, siç thonë disa. Për mua ai është i pranueshëm.

Për ta sqaruar, bëhet fjalë për një kompromis kalimtar në një nga fazat e integrimit europian të vendit. Me pranimin e këtij propozimi, ne heqim bllokadën bullgare dhe lejojmë hapjen formale të negociatave", u shpreh ai.

Pendarovski beson se me propozimin e modifikuar francez nuk rrezikohen çështjet që kanë të bëjnë me identitetin maqedonas dhe se nuk mund të bëhet fjalë për bullgarizimin e maqedonasve./CNA.al

Lajmet e fundit nga