LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Osmani: Propozimi i ri francez e njeh maqedonishten si gjuhë zyrtare në BE

2 Korrik 2022, 16:50, Kosova & Bota CNA
Osmani: Propozimi i ri francez e njeh maqedonishten si gjuhë zyrtare
Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, deklaroi të shtunën se propozimi i modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit mes Shkupit dhe Sofjes e njeh maqedonishten si gjuhë zyrtare në BE.

Ai nënvizoi se maqedonishtja njihet nga BE-ja dhe me procesin e anëtarësimit, do të bëhet një nga gjuhët zyrtare të BE-së.

Bullgaria mund të mbajë qëndrimin e saj për gjuhën maqedonase, por kjo nuk do të jetë e pranueshme për BE-në në kuadër të negociatave. Propagandistët thonë se kjo është një qorrsokak, ne do të bullgarizohemi, por ne jemi këtu për të çmontuar narrativë të tillë”, ka deklaruar Osmani.

Ai shtoi se propozimi francez mund të kalojë vetëm me vendim të qeverisë pa pasur nevojë për votim nga Parlamenti, siç kishte deklaruar më parë kryeministri, Dimitar Kovaçevski.

Bullgaria në vazhdimësi ka insistuar se gjuha maqedonase është një dialekt i gjuhës bullgare, sikur edhe identiteti i saj, që sipas Sofjes ka “rrënjë bullgare”.

Kjo ka bërë që Bullgaria, si shtet anëtar i BE-së, në nëntor të vitit 2020 të përdorte veton për bllokimin e nisjes së bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE./Euronews

Lajmet e fundit nga