LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kryebashkiaku meksikan martohet me krokodilin/ Zbardhet e vërteta e videos që bëri xhiron në rrjet

4 Korrik 2022, 11:14, Kosova & Bota CNA
Kryebashkiaku meksikan martohet me krokodilin/ Zbardhet e vërteta e videos
Foto ilustruese

Një kryebashkiak meksikan është bërë personazhi kryesor i një eventi të pazakontë.

Ai është martuar me një krokodil, të cilin e ka veshur edhe me një fustan nusërie. Zvarraniku, i cili u quajt 'princesha e vogël' besohet të jetë një hyjni që përfaqëson nënën tokë dhe martesa me të simbolizon bashkimin e njerëzve me hyjnoren.

E gjithë kjo është pjesë e një rituali të zonës ku besohet se një ritual i tillë sjell fat dhe mbarësi.

Ndaj dhe kryetari i bashkisë, Victor Hugo Santa, për të protestuar dhe për të hedhur poshtë ritet të cilat e kanë shoqëruar popullsinë indigjene për një shekull të tërë, organizoi nja dasmë aq të pazakontë, por dhe aq teatrale.

Populli u argëtua, ndërsa kryteari i bashkisë me këtë video arriti të pushtonte mediat dhe rrjetet sociale./CNA.al

Lajmet e fundit nga