LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Drafti francez /"Kompromis kalimtar"

4 Korrik 2022, 10:53, Kosova & Bota CNA
Drafti francez /"Kompromis kalimtar"
Foto ilustruese

"Nuk është as triumf historik, dështim apo mossukses, por është një kompromis kalimtar", me këto fjalë presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendaroski, është shprehur në lidhje me draftin francez. Gjithashtu presidenti shtoi se qeveria e tij duhet të miratojë edhe një konkluzion apo ankesë në propozimin e modifikuar se do të refuzojë bisedimet në rast se gjatë këtij procesi pala bullgare insiston që të negociohet edhe për gjuhën dhe identitetin maqedonas.

"Ne nuk duhet të presim që dikush të na bllokojë, por ne duhet menjëherë të tërhiqemi nga bisedimet", ka deklaruar presidenti Pendarovski.

Por çfarë është drafti francez?

Drafti francez është propozimi i qeverisë franceze për zgjedhjen e kontestit mes Shkupit dhe Sofjes. Në këtë propozim janë marrë parasysh vërejtjet e palës maqedonase, ku ia vlen të theksohet se  pranohet qartë dhe pa kushtëzime gjuha maqedonase.

Përmes propozimit francez synohet gjithashtu tejkalimi i dallimeve që ka Maqedonia e Veriut me Bullgarinë dhe zhbllokimi i fillimit të bisedimeve për anëtarësim në familjen europiane.

Ky draft është pranuar nga qeveria bullgare, por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për qeverinë e Shkupit, kur ky draft është bërë mollë sherri mes opozitës dhe qeverisë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga