LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Azia feston Vitin e ri Hënor

10 Shkurt 2024, 22:15, Kosova & Bota CNA

Azia feston Vitin e ri Hënor

Njerëzit në gjithë Azinë e kanë mirëpritur të shtunën Vitin e Ri Hënor me festa familjare, festivale dhe vizita nëpër tempuj, në kërkim të bekimeve.

Viti i Ri Hënor është festa më e rëndësishme në Kinë - një kohë për ribashkim të familjarëve dhe miqve, si dhe përgatitje të shumë ushqimeve.

Çdo vit, viti e merr emrin e njërit prej 12 shenjave të horoskopit kinez, dhe këtë herë konsiderohet Viti i Dragoit – shenja më e pëlqyeshme në komunitetet kineze.

Viti i Dragoit është shumë i pëlqyer për kinezët për të lindur fëmijë, sepse shumë çifte shpresojnë se fëmijët e tyre do t’i kenë kapacitetet që e simbolizojnë dragoin, përfshirë forcën dhe suksesin.

Në Pekin, shumë turma njerëzish janë mbledhur afër tempujve për të parë vallëzime tradicionale.

Disa kanë ndezur edhe qirinj për t’u lutur për shëndet të mirë dhe mirëqenie.

Përveç Kinës, festivali shënohet edhe në Korenë e Jugut, Vietnam dhe komunitete tjera kineze.

Në Mianmar dhe Malajzi, besimtarët i vizitojnë, gjithashtu, tempujt./ REL

Lajmet e fundit nga