LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Extreme diet, 6 kilograms in 7 days/ The 40-year-old actress shocks her followers

2022-11-27 19:30:00, Lifestyle CNA

Extreme diet, 6 kilograms in 7 days/ The 40-year-old actress shocks her

Fasting – and especially intermittent fasting – has become popular in recent years with celebrities such as Elsa Pataky, Chris Pratt and Kourtney Kardashian integrating it into their lifestyles to enjoy the suggested health benefits – scientists say it it helps with everything from chronic diseases to anti-aging. 

Por ekspertët dhe personazhet e famshëm janë gjithmonë të prirur të theksojnë rëndësinë e agjërimit më të gjatë nën mbikëqyrje dhe të konsultohen me mjekun tuaj përpara se të filloni ndonjë agjërim.

Pra, kur Fan Bingbing dokumentoi udhëtimin e saj më ekstrem të agjërimit në mediat sociale në ushtrinë e saj të fansave të reja femra muajin e kaluar, reagimi ishte i shpejtë.

Extreme diet, 6 kilograms in 7 days/ The 40-year-old actress shocks her

Aktorja 40-vjeçare I not am Madame Bovary u tha ndjekësve në Xiaohongshu se regjimi i saj i agjërimit shtatëditor ishte përshtatur posaçërisht për të dhe se ajo po e bënte atë për punë, duke shtuar se përdoruesit e internetit nuk duhet të ndjekin shembullin.

Ajo megjithatë vazhdoi të dokumentonte udhëtimin e saj të agjërimit në platformën e ngjashme me Instagramin midis 20 dhe 26 qershorit, duke thënë se kishte humbur mbi 6 kg gjatë javës në të cilën piu vetëm ujë me shije dhe kryente ushtrime të lehta, duke përfshirë jogën e nxehtë dhe ecjen. AsiaOne raporton se ajo gjithashtu ka ecur rreth 6 km në ditën e saj të parë të agjërimit.

Fan tha: "Isha pak i uritur natën e tretë, por ditën e dytë mendoj se gjithçka u ndje mirë." Dieta e saj vetëm me lëngje përfshinte uthull molle, ujë xinxife dhe ujë të mbushur me limon dhe fruta pasioni, si dhe pije të përziera me pluhur proteinash.

Extreme diet, 6 kilograms in 7 days/ The 40-year-old actress shocks her

Ajo gjithashtu shtoi se e shikonte veten duke u dobësuar gjatë agjërimit të saj dhe se pavarësisht se nuk hante, ajo ishte ende në gjendje të përqendrohej në punën e saj. Fan tha se lëkura e saj u bë e lëmuar dhe poret e saj nuk ekzistonin, sipas HK01.

“Ndjej se trupi është shumë i lehtë. Nuk ka përgjumje apo konfuzion në punë. E freskuar dhe me humor të mirë ”, u tha ajo fansave.

Fan postoi disa foto të saj gjatë gjithë procesit, duke i shkaktuar çuditërisht përdoruesit e rrjetit të zero në pamjen e saj, dhe në ditën e pestë, kur Fan kishte humbur tashmë 5.1 kg, njerëzit argumentuan se ajo dukej larg nga pamja e freskët; ajo në fakt dukej e “plogësht” dhe e dobët.

Duke u regjistruar, ju pajtoheni me tonënT&CdhePolitika e privatësisë
Ndërsa aktorja kineze tha se i ashtuquajturi agjërimi i saj bigu nuk kishte një efekt negativ në trupin e saj, shumë nga fansat e saj po turpërojnë yllin e Perandores së Kinës për ndarjen e regjimit të rrezikshëm në internet në radhë të parë.

Extreme diet, 6 kilograms in 7 days/ The 40-year-old actress shocks her

Një fans shkroi: «Veçanërisht për të rinjtë me shumë përshtypje, kjo lloj [dietë] ekstreme mund të çojë në çrregullime të tjera të të ngrënit.»

Një tjetër fanse e rrjeteve sociale ndau përvojën e saj me një dietë të madhe dhe tha se agjërimi ekstrem bëri që ajo të humbiste disa nga flokët dhe t'i humbiste periodat. Në vitin 2017, Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë dokumentoi një rast të një gruaje që ra në koma pasi ndoqi teknikën e agjërimit bigu për më shumë se pesë muaj.

Pra, çfarë është agjërimi i madh ?

Bigu është një teknikë agjërimi taoiste e interpretuar si "shmangia e drithërave" në Enciklopedinë e Kinës. Duke mos ngrënë drithë, besohej se trupi mund të pastrohet siç duhet dhe t'i nënshtrohet një detoksifikimi të duhur, duke çuar në jetëgjatësi dhe madje edhe pavdekësi. 

Megjithatë, vitet e fundit në Kinë, agjërimi i madh është kthyer në një dietë bukurie, e përdorur në një përpjekje për t'u dobësuar dhe për të marrë përfitime për lëkurën dhe bukurinë .

Extreme diet, 6 kilograms in 7 days/ The 40-year-old actress shocks her

Ekspertët pohojnë se agjërimi nuk duhet të përdoret si një teknikë për humbje peshe, pasi të shkosh në masa ekstreme kur përpiqesh të humbësh peshë është gjithmonë një ide e keqe. Për më tepër, ata me një histori të çrregullimeve të të ngrënit nuk duhet të provojnë kurrë një regjim të tillë. 

Extreme diet, 6 kilograms in 7 days/ The 40-year-old actress shocks her

Dr Megan Rossi, a nutritionist and gut health expert writing for New Scientist, explains that individuals should instead eat a variety of fiber and vegetables to achieve a healthy and happy body.

“To ensure good gut health, you should aim for 30 different plants a week. You don't have to be vegan. The basis of the diet is plants, but what you eat on top of that is up to you. You don't have to go to extremes. Animal-based foods, such as oily fish, are also beneficial for gut microbes.” /CNA.al

Lajmet e fundit nga