LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Industria e kriptove do të ketë ndryshime në 2023-shin"/ Banka amerikane njofton lëvizjet

28 Nëntor 2022, 15:32, Ekonomi CNA

"Industria e kriptove do të ketë ndryshime në

JP Morgan, një nga bankat më të mëdha në SHBA, nuk është shmangur nga shprehja e besimit të saj në sektorin e kriptove, pavarësisht luhatjeve që ndikojnë në treg. Siç theksohet në raportin e saj të fundit të Strategjisë së Tregjeve Globale, JP Morgan pret që industria e kriptove të pësojë ndryshime të rëndësishme me fillimin e vitit 2023. Së bashku me më shumë rregullore, JP Morgan beson se përdorimi i kuletave harduerike të vetë-kujdesit mund t'i ndihmojë njerëzit të ndihen më të sigurt për zotërimet e tyre të kriptove, duke sjellë kështu më shumë investime.

JP Morgan ka parashikuar që një pjesë e rëndësishme e rregullimit global të kriptove, do të frymëzohet nga rregullat që rregullojnë sektorin ekzistues të financave tradicionale (TradeFi), si kërkesat e rregullta të KYC dhe auditimet e rezervës për shkëmbimet, emetuesit e monedhave të qëndrueshme, si dhe huadhënësit dhe kujdestarët.

Huadhënësi vë bast se këto rregulla përfundimisht do të çonin në konvergjencën e kriptos me TradFi.

Për momentin, ka një sërë çështjesh që duhet të zgjidhen për të mbrojtur industrinë e kriptove kundër sa më shumë rreziqeve të jetë e mundur.

Rreziqet rreth hakimit të kontratave inteligjente dhe disavantazhi i kolateralizimit të tepërt të DeFi ndaj TradeFi janë emëruar ndër goditjet serioze në sektorin e kriptove.

Pse El Salvador po krijon një 'Zyrë Kombëtare të Bitcoin'
JP Morgan, që pretendon se kujdeset për mbi 135,000 klientë në më shumë se 180 vende, u krijua në vitin 2000. Pothuajse 23 vjet në biznes, huadhënësi tani po kërkon të vendoset në sferën e epokës së re Web3.

Në muajt e fundit, JP Morgan ka marrë disa vendime për të mbështetur adoptimin e kriptove. Banka më e madhe në SHBA pritet të nisë një shërbim të portofolit kripto në të ardhmen e afërt.

Parashikimet e bankës përkojnë me raporte të tjera kërkimore që pretendojnë gjithashtu se ligjet rreth sektorit të kriptove gjithashtu do të rrëmbenin BTC-në nga mashtruesit që e përdorin për ta përdorur atë si një mjet për përpunimin e shfrytëzimeve financiare.

Në një raport të fundit, firma e sigurisë kibernetike Kaspersky tha se rregullat dhe rregulloret e ardhshme rreth transaksioneve të kriptove në të gjithë botën, do ta bëjnë Bitcoin më pak tërheqës për kriminelët që ta përdorin si një portë pagese.

Kombet në mbarë botën po bashkohen për t'i siguruar industrisë së kriptove mbikëqyrje ligjore. Muajin e kaluar, Komiteti i Parlamentit Europian për Çështjet Ekonomike dhe Monetare (ECON) miratoi legjislacionin e MiCA, i cili kryesisht sillet rreth mbrojtjes së konsumatorit, si dhe parandalimit të manipulimit të tregut dhe krimeve financiare në sektorin e kriptove.

Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik, ose OECD, po planifikon të paraqesë një kornizë tatimore rreth sektorit të kriptove për anëtarët e vendeve të G20 në ditët në vijim.

Muajin tjetër, India do të marrë presidencën e grupit G20 dhe do të vazhdojë të kryesojë bashkimin ndërkombëtar për një vit të ardhshëm. Ndër prioritetet e saj kryesore, India po kërkon të punojë me 19 vendet e tjera anëtare të G20 në formulimin e një kuadri rreth kriptomonedhave, që do të funksiononte në nivel ndërkombëtar./CNA.al

Lajmet e fundit nga