LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bitcoin dhe Etherium pësojnë humbje, Stablecoins në rritje/ Situata e kriptovalutave në mbyllje të nëntorit

28 Nëntor 2022, 16:23, Ekonomi CNA
Bitcoin dhe Etherium pësojnë humbje, Stablecoins në rritje/
Foto Ilustruese

Më shumë kriptovaluta panë humbje sesa fitime, ndërsa muaji i trazuar i nëntorit 2022 është më afër fundit të tij. Bitcoin të hënën më 28 nëntor u hap me një humbje vlere prej 2.37 për qind. BTC, në kohën e shkrimit, po tregtohet me 16,111 dollarë (afërsisht 13 lakh Rs.). Kjo është java e dytë radhazi ku kriptomonedha më e vjetër nuk ka arritur të kalojë këtë pikë çmimi. Në shkëmbimet ndërkombëtare si Binance dhe Coinbase gjithashtu, BTC luftoi me humbje të vogla dhe tregtohej me një pikë çmimi të ngjashëm.

Etheri i bisht Bitcoinit në gjurmët e humbjeve. ETH, sipas gjurmuesit të çmimeve të kriptove të Gadgets 360, tregtohet me 1,163 dollarë (afërsisht 95,150 Rs.) pasi regjistroi një humbje prej katër përqind.

Binance Coin, Cardano, Polygon, Polkadot dhe Litecoin gjithashtu panë humbje.


Prokurori i Përgjithshëm i Bahamas thotë se FTX mbetet fokusi i hetimit 'aktiv'.
Është interesante se monedhat rivale të memeve Shiba Inu dhe Dogecoin, në mënyrë jokonvencionale e gjetën veten në anët e ndryshme të grafikëve të kriptove sot.


Ndërsa Shiba Inu pa një humbje prej 2.22 për qind për t'u tregtuar me 0.0000089 dollarë (afërsisht 0.000730 Rs.), Dogecoin u rrit në vlerë me 5.56 për qind për të lëvizur rreth pikës së çmimit prej 0.095 dollarë (afërsisht 7.78 Rs.).

Monedhat e qëndrueshme të lidhura me dollarin amerikan, duke përfshirë Tether, USD Coin dhe Binance USD iu bashkuan DOGE për të parë fitime.

Huadhënësi kripto Hodlnaut nën skaner në Singapor, duke u hetuar për mashtrim SushiSwap , Braintrust , Dogefi dhe Bitcoin Hedge gjithashtu panë rritje të çmimeve.

“Një rritje e kërkesës mund t'i ndihmojë demat të fitojnë më shumë fuqi për të kaluar mbi nivelet aktuale. Tregu më i gjerë i kriptove u vu nën presion intensiv të shitjes javën e kaluar për shkak të Genesis që kishte të bënte me një krizë likuiditeti, "tha Edul Patel, CEO dhe bashkëthemelues i Mudrex për Gadgets 360.

Vlerësimi i tregut global të kriptove ra me 2.47 për qind në 24 orët e fundit dhe aktualisht qëndron në 819.58 miliardë dollarë (afërsisht 67,02,464 crore Rs.), sipas CoinMarketCap.

Muaji Nëntor ka qenë plot ulje-ngritje për tregun e kriptove. Shkëmbimi i kriptove FTX u shemb për shkak të krizës së likuiditetit dhe përfundoi duke shpallur falimentimin në fillim të këtij muaji.

Në lëvizjet e tregut që pasuan, mbi 200 miliardë dollarë (afërsisht 16,30,024 crore) u fshinë nga tregu.

Mes rënies së vazhdueshme të tregut, lista e firmave të kripto-kriptove që përdorin për të ulur fuqinë e saj të punës është rritur më shumë.

Vetëm javën e kaluar, Lemon Cash , një shkëmbim kriptosh me bazë në Argjentinë pushoi nga puna 38 për qind të stafit të shkëmbimit të kriptove, duke krijuar rreth njëqind punonjës në një përpjekje për të mbajtur biznesin e saj në këmbë./CNA.al

Lajmet e fundit nga