LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Murtaja e zezë/ Shkaqet, simptomat dhe ndikimi

30 Shtator 2022, 21:30, Blog CNA
Murtaja e zezë/ Shkaqet, simptomat dhe ndikimi
Foto ilustruese

U konsiderua se pandemia e Murtajës së Zezë ishte përgjegjëse për zhdukjen e mbi 100 milion njerëzve ose, sipas vlerësimeve të tjera, nga popullsia e botës (rreth 450 milion njerëz në shekullin e 14-të) numri u reduktua në 350-375 milion. Me sa duket, Murtaja e Zezë filloi në Azinë Qendrore dhe arriti në Evropë në 1347 ku vrau rreth 30-60% të banorëve të saj (midis 1348-1350).

Teoritë mbi shkakun e pandemisë

Ndër teoritë që lidhen me Murtajën e Zezë (e njohur edhe si Vdekja e Zezë) janë ato të Graham Twigg pasi nuk bëhej fjalë për murtajën, por për antraksin, i prodhuar nga bakteri Bacillus anthracis, një sëmundje e zakonshme për njerëzit, bagëtinë dhe gjitarët e barngrënësit e egër në mesjetë dhe historiani Norman Cantor i cili pohoi se fenomeni ndodhi për shkak të një kombinimi të disa sëmundjeve bakteriale.

Teoria më e njohur dhe e pranuar në lidhje me Murtajën e Zezë ishte se sëmundja ishte shkaktuar nga bakteri 'Yersinia pestis' i cili u transmetua nga minjtë që fshiheshin përmes enëve tregtare te njerëzit, nëpërmjet pickimeve të pleshtave që ushqehen me gjakun e të dyve. specie. Manifestimi më i shpeshtë ishte në formë bubonike, me shfaqjen në trup të ënjtjes, në zonën e qafës, të kofshëve dhe nyjave limfatike u rritën në vëllim si pasojë e infeksionit.

Simptoma të tjera ishin temperatura shumë e lartë, shfaqja e njollave të zeza në trup dhe nekroza e ekstremiteteve, deliri, konvulsione, të vjella me gjak dhe dhimbje të tmerrshme në të gjithë trupin. Shumica e të prekurve nga kjo sëmundje vdiqën pas rreth 4 ditësh vuajtjeje. Megjithatë, ka të dhëna nga mjekët e murtajës që organizma të ndryshëm shfaqin simptoma të ndryshme në varësi të ashpërsisë ose fazës që kishte arritur murtaja.

Murtaja e zezë/ Shkaqet, simptomat dhe ndikimi

Përveç formës bubonike, kishte edhe dy forma të tjera të manifestimit, ajo pneumonike dhe ajo septikemike. Edhe pse ato haseshin rrallë, shkalla e vdekshmërisë ishte më e lartë sepse ato përhapeshin drejtpërdrejt nga personi në person dhe përmes kollitjes ose teshtitjes. Në zonat më të izoluara, kishte më pak raste në krahasim me qytetet e mbushura me njerëz ku vdiqën pothuajse gjysma e njerëzve. Fisnikët dhe njerëzit e rëndësishëm e lejuan veten të largoheshin nga zonat e prekura në rajone të tjera, dhe pjesa tjetër e njerëzve që punonin në qytete u prekën shumë më tepër.

Është e domosdoshme të kuptohet se bëhet fjalë për kohët mesjetare, shumica e popullsisë nuk ishte në dijeni të higjienës elementare, gjë që lejoi një përhapje shumë të lehtë të Murtajës së Zezë e cila çoi në një pandemi të menjëhershme. Nuk ishte vetëm kjo, por edhe fakti që njerëzit nuk ishin të vetëdijshëm se sa ngjitëse ishin sëmundje të tilla si dhe nuk ishin të vetëdijshëm se si transmetoheshin këto sëmundje.

Krijimi i mjekëve të murtajës

Për shkak të një ngjarjeje kaq të tmerrshme që nuk ishte përmbushur më parë, kishte nevojë për sa më shumë mjekë, por duke qenë se edhe ata ishin njerëz, duhej të mbroheshin për t'u kujdesur për ata që nuk kishin njohuri. Në këtë pikë në kohë, shkolla mjekësore nuk ishte aq e avancuar sa do të argumentonin disa historianë, shumë mjekë ende mbështeteshin në trajtimet e lashta dhe format bazë të dezinfektimit si lëngu i qepës dhe sheqeri.

Ju mund të pyesni veten pse mjekët e murtajës dukeshin kaq të këqij, mirëpo kjo nuk ishte zgjedhja e tyre, veshja prej lëkure që mbulonte të gjithë trupin e tyre i mbronte nga ata që ishin të infektuar nga Murtaja e Zezë. Mendoni si një version mesjetar të kostumit modern të hazmatit. Maska që ata mbanin ishte që ata të dalloheshin nga turmat si dhe (me gjasë) të ofronte mbrojtje të fytyrës kundër atyre që ishin të infektuar.

Këta mjekë ishin gjithashtu mësues të higjienës për popullatën, edhe nëse kuptimi i tyre për murtajën nuk ishte i madh, ata kishin njohuri të mira për higjienën dhe e dinin se e vetmja mënyrë për t'i dhënë fund pandemisë ishte që të gjithë të ndiqnin një kod higjienik si p.sh. si larja e duarve sa më shpesh me sapun ose ndonjë lloj dezinfektuesi (alkool) dhe shmangia e ndërveprimit me të tjerët.

Ilaçi për murtajën e zezë

Sipas Stephen J. Spignesi në "100 fatkeqësitë më të mëdha të të gjitha kohërave", mposhtja e Murtajës së Zezë ishte kryesisht për shkak të përmirësimeve në higjienë, gjë që pengoi pleshtat të transmetonin sëmundjen për të mbijetuar. Megjithatë, iu desh më shumë se një shekull që popullsia e Evropës të kthehej në nivelin para pandemisë. Sëmundja ishte shfaqur disa herë më parë, por nuk ishte aq shkatërruese sa herën e parë. Ajo mbeti në histori si Murtaja e Madhe e Vjenës (1679) ose Murtaja e Madhe e Londrës (1665–1666), duke vazhduar të shfaqet deri në shekullin e 19-të./ CNA.al

08:32 Blog “National Riview”

Kasapët e Iranit

Demonstruesit kanë dalë sërish në rrugë për të sfiduar reg...

Lajmet e fundit nga