LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpëtohet Ariu i Murrmë në Mokër/ U fut në çark nga grabitqarët

27 Dhjetor 2023, 23:08, Aktualitet CNA

Shpëtohet Ariu i Murrmë në Mokër/ U fut në çark

CNA raportoi sot se një Ari i Murrmë që jeton në pyjet e Mokrës kishte rënë në një çark të ngritur nga persona që i gjuajnë këto kafshë të mbrojtura nga shteti.

Tashmë ariu është shpëtuar. Lajmin e ka bërë të ditur Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, AKZM deklaron se aksioni i shpëtimit ka zgjatur dy ditë.

Ariu është lëshuar pasi është monitoruar dhe i është vendosur GPS për të monitoruar lëvizjet.

“Administrata Rajonale e Zonave të Mbrojtura, Korçë ka shkuar menjëherë në vendngjarje ditën e djeshme, të sinjalizuar nga një banor në fshatin Çezme në zonën e Mokrës, në Pogradec, mbi një Ari të murrmë (Ursus arctos) të ngecur në një kurth.

AdZM Korçëmorri të gjitha masat e nevojshme për t'i ardhur në ndihmë. U njoftuan gjithashtu profesionistë të specializuar për raste të kësaj natyre.

Procesi i shpëtimitdhe monitorimit të ariut vijoi edhe sot, ku AdZM Korçë së bashku me policinë e shtetit, specialistë nga PPNEA dhe Callisto Grece (organizatë mjedisore greke) bënë të mundur lirimin e ariut, si dhe vendosjen e një GPS në trupin e tij për të monitoruar lëvizjet edhe në ditët në vijim.

Ju falënderojmë të gjithëve për gadishmërinë dhe bashkëpunimin”, deklaron AKZM./ CNA

Shpëtohet Ariu i Murrmë në Mokër/ U fut në çark

Shpëtohet Ariu i Murrmë në Mokër/ U fut në çark

Shpëtohet Ariu i Murrmë në Mokër/ U fut në çark

Shpëtohet Ariu i Murrmë në Mokër/ U fut në çark

Lajmet e fundit nga