LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Do të punësohen 100 mësues ndihmës”/ Manastirliu: Kemi gati planin kombëtar të masave në arsim

27 Dhjetor 2023, 16:39, Aktualitet CNA
“Do të punësohen 100 mësues ndihmës”/
Ministrja e Arsimit Ogerta Manastirliu

Ministrja e Arsimit Ogerta Manastirliu gjatë ceremonisë së vlerësimit të “Mësuesi I vitit 2023” tha se në vitin që vjen do të punësohen 100 mësues special që do t’ju vijnë në ndihmë fëmijëve me aftësi ndryshe.

Sipas Manastirliut numri i mësuesve ndihmës në total do të arrijë në 2 mijë vitin që vjen.

Ajo tha se është gati plan kombëtar i masave për arsimin. Ndër hapat që do të ndërmerren është dhe rritja e pagave të mësuesve si dhe zhvillimi i trajnimeve të ndryshme.

“Kemi gati planin kombëtar të masave me fokus zhvillin më të mirë të nxënësve por dhe të mësuesve me qëllim rritja e cilësisë së mësimdhënies. Qasja jonë për të përfshirë më shumë mësues ndihmës për fëmijët me aftësi speciale do të jetë objektiv. Do të jenë 100 mësues speciale që do të punësohen. Do të punësohen mësues special ku në vitin në vijim do të kemi 2 mijë mësues ndihmës. Një ndër hapat e transformimit në arsim që ndijojnë në performacë është mbështeja financiare. Në 2024 ne do të kemi një rritje të konsiderueshme pagash për mësuesit. Paga mesatare e mësuesve do të jetë 950 mijë lekë.”, tha Manastirliu./ CNA

Lajmet e fundit nga