LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fluks i shtuar automjetesh/ Policia e Shkodrës bën bilancin: Ndëshkohen rreth 2 mijë drejtues mjetesh

27 Dhjetor 2023, 16:29, Aktualitet CNA
Fluks i shtuar automjetesh/ Policia e Shkodrës bën bilancin:
Policia e Shkodrës

Policia e Shkodrës ka bërë bilancin e punës 2-javore.

Bëhet me dije se në total janë proceduar në gjendje të lirë 3 shtetas.

Bëhet me dije se për shkak të festave Policia Shkodër ka rritur gatishmërinë dhe vigjilencën me qëllim garantimin e sigurisë.

Njoftimi i policisë:

Shërbimet e Policisë Rrugore kanë rritur gatishmërinë dhe vigjilencën, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore dhe menaxhimin e trafikut, për shkak edhe të fluksit të shtuar të automjeteve, në prag të festave të fundvitit.

Gjithashtu, monitorojnë pandërprerë akset rrugore në qendrat e qyteve, por jo vetëm, me pajisje të logjistikës bashkëkohore, të loguara dhe të paloguara, me qëllim evidentimin e shkeljeve që janë burim aksidenti, si edhe parkimet e gabura që bëhen pengesë për qarkullimin në qytet.   

Si rezultat i kontrolleve, gjatë dy jave: janë proceduar në gjendje të lire 3 shtetas për veprën penale "Drejtimi i mjeteve në mënyrë të parregullt”.

Gjithashtu, si rezultat i monitorimit të akseve rrugore të qarkut, me shërbime të shtuara dhe me pajisje të logjistikës bashkëkohore, janë ndëshkuar administrativisht në total 1926 drejtues mjetesh, të ndarë konkretisht:

•Janë ndëshkuar 1018 drejtues mjetesh, për qarkullim me shpejtësi tej normave të lejuara;

•Janë ndëshkuar 221 drejtues mjetesh, për parakalime të gabuara;

•Janë ndëshkuar 68 drejtues mjetesh, për përdorim të celularit, gjatë drejtimit të mjetit;

•Janë ndëshkuar 26 drejtues motomjetesh, për mosvendosje të kaskës mbrojtëse;

•Janë ndëshkuar 108 drejtues automjetesh, për mosvendosjen e rripit të sigurimit;

•Janë ndëshkuar 409 drejtues automjetesh, për ndalim ose pushim të automjetit, në kundërshtim me sinjalistikën rrugore.

Kontrollet e shtuara nga Policia do të vijojnë, në të gjitha akset rrugore urbane, interurbane dhe rurale, si edhe duke përdorur të gjitha mjetet bashkohore logjistike, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë rrugore.

Policia Rrugore e DVP Shkodër, apelon për të gjithë drejtuesit e automjeteve që të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, të mos kryejnë parakalime të gabuara, të mos përdorin celularin dhe të mos drejtojnë automjetin nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur./ CNA

Lajmet e fundit nga