LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shkrumbohen tokat në disa zona të Vlorës/ Banorët të frikësuar, ju digjen parcelat me ullinj

23 Shtator 2023, 21:10, Aktualitet CNA

Shkrumbohen tokat në disa zona të Vlorës/ Banorët të

Disa zona të Vlorës janë nën pushtetin e flakëve. Zjarri vijon të përhapet, ndërsa retë e dendura të tymit kanë mbuluar disa zona.

Në Selenicë një zjarr i nisur që prej ditës së djeshme nuk ka të shuar.

Tokat tokat e disa fshatrave të njësisë Vllahinë dhe Kotë janë djegur dhe zjarri vijon përhapjen në Amonicë, Mallkeq, Petë.

Banorët janë të frikësuar pasi zjarri po ju shkrumbon para syve mundin e tyre. Ullinj e pemtari u dogjën.

Pavarësisht kësaj situate në terren banorët bëjnë me dije për CAN se asnjë mjet zjarrfikës nuk ka shkuar në vendngjarje.

Gjithashtu në Radhimë, një vatër zjarri vazhdon të jetë aktiv dhe përhapja favorizohet nga era.

Në këtë zonë 2 automjete të zjarrfikëses po vijojnë punën për shuarjen e flakëve.

Një mjet zjarrfikës është në Novoselë dhe një tjetër automjet ka në Patos.

Kjo mendohet të jetë dhe arsyeja pse nga zjarrfikësja e Vlorës nuk kanë mundësi të shkojnë në Selenicë./ CNA

Lajmet e fundit nga