LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rritet paga minimale/ Sa do të jetë rroga duke nisur nga 1 Prilli

1 Mars 2023, 12:40, Ekonomi CNA

Rritet paga minimale/ Sa do të jetë rroga duke nisur nga 1 Prilli

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj ka bërë me dije se duke nisur nga muaji i ardhshëm do të rritet paga minimale.

Ky vendim do të hyjë në fuqi, nga data 1 Prill. Mësohet se rritja e pagës minimale do të arrijë në shifrën e 40 mijë lekëve.

“Ka një rritje për 6000 lekësh, 17% më e lartë se paga që është në treg. Kjo pagë do ti atribuohet si sektorit privat dhe atij publik. Nga data 1 prill paga minimale do të ketë rritje.

 Ndikojnë në mirëqenien e shqiptarëve. Paga është forma kryesore e të ardhurave të disponoheshe të familjeve shqiptare. Në tre vitet e ardhshme të mos jetë me e ulëta në rajon dhe Shqipëri të jetë tërheqëse për forcën e punës dhe investimeve.

Kemi qenë të kujdesshëm pasi nuk duam që t’i shtojmë kosto biznesit dhe kjo është arsyeja që subvencionojmë koston shtesë për kontributet e sigurimeve shoqërore. Kjo nuk lidhet me politika zgjedhore”,  u shpreh Ibrahimaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga