LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Velipoja dhe Ulqini, më pranë se kurrë”/ Sa i kushton qeverisë shqiptare ura mbi Bunë

27 Shkurt 2023, 11:15, Ekonomi CNA

“Velipoja dhe Ulqini, më pranë se kurrë”/ Sa i

Në mbledhjen e përbashkët mes qeverisë së Shqipërisë dhe Malit të Zi, një nga marrëveshjet më të rëndësishme është edhe ajo e dakordësimit për financimin e urës së re mbi lumin Buna dhe pikën e re kufitare mes Velipojës dhe Ulqinit.

Projektimi i urës është konceptuar me trarë çeliku dhe soletë beton armeje, me një gjerësi prej 17 ml, me dy trotuare dhe korsi biçikletash në të dy krahët e urës, me rreth 3,5 ml gjerësi secili krah.

Qeveria shqiptare do të financojë 200 mijë euro për fazën e parë të ndërtimit.

Sipas Ministres së Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjen, Edona Bilali, në total, ky projekt do të kushtojë 20 milionë euro.

“E para në historinë tonë, kjo urë e re do të jetë mes fshatit Pulaj në Velipojë, Shqipëri dhe atij të Shën Nikollës në territorin e Komunës Ulqin, Mal i Zi.

Qeveria e Shqipërisë financon një shumë prej rreth 200 mijë eurosh për fazën e parë, ndërsa investimi për punimet e urës dhe pikave kufitare shkon në rreth 20 milionë euro me bashkëfinancim nga të dyja qeveritë”, njofton Bilali në rrjete sociale./CNA.al

Lajmet e fundit nga