LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qytetarët protestojnë në mbështetje të Dritan Goxhajt

15 Gusht 2023, 17:51, Aktualitet CNA

Qytetarët protestojnë në mbështetje të Dritan Goxhajt

Këtë të martë janë zhvilluar protesta në Prishtinë dhe Shkup në mbështetje të Dritan Goxhajt.

Qytetarët me pankarta në duar kërkojnë lirimin e ish-luftëtarit të UÇK-së.

“Kërkojmë lirimin e menjëhershëm të ish-luftëtarit të UÇK-së, Dritan Goxhajt”, shkruhet në një pankartë.

“Kërkojmë nga shteti shqiptar që të mos ekzekutojë urdhërin e Gjykatës Speciale të Kosovës në Hagë”, shkruhet në një tjetër pankartë.

Arrestimi i Dritan Goxhajt:

Më 31 korrik, autoritetet e Shqipërisë arrestuan në Tiranë ish-ushtarin e UÇK-së, Dritan Goxhaj, për llogari të Gjykatës Speciale të Kosovës, e cila e kishte shpallur në kërkim.

Gjykata Speciale e Kosovës e akuzon Goxhajn se ka nxjerrë emrat e dëshmitarëve në disa çështje të hapura më parë nga Prokuroria Speciale e Kosovës.

Arrestimi i tij ka si qëllim ekstradimin drejt Dhomave të Specializuara.

Forumi Qytetar doli në mbrojtje të çështjes së Dritan Goxhajt dhe ka krijuar një peticion online. Edhe grupi “Krahu i Shqiponjës” ka dalë krah ish-luftëtarit të UÇK-së./ CNA

Lajmet e fundit nga