LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"The Telegraph": Kontrabandistët shqiptarë marrin 14 mijë paund për të kaluar emigrantët ilegalisht

15 Gusht 2023, 13:19, Aktualitet CNA

"The Telegraph": Kontrabandistët shqiptarë marrin 14

Mediat e huaja i kanë kushtur vëmendje kontrabandës së emigrantëve. "The Telegraph", në një artikull të publikuar ditën e djeshme, shkruan se kontrabandistët shqiptarë po sigurojnë kalimin nga Santander në bregun verior të Spanjës në portin e bregdetit jugor të Portsmouth për 14,000 paund.

Në artikull tregohet se ata i reklamojnë shërbime të tilla përmes rrjeteve sociale.

Më poshtë gjeni artikullin e plotë të "The Telegraph".

Kontrabandistët shqiptarë po sigurojnë kalimin nga Santander në bregun verior të Spanjës në portin e bregdetit jugor të Portsmouth për 14,000 £ për person si një alternativë ndaj varkave të vogla dhe për të shmangur sigurinë e përmirësuar të kufirit për ata që udhëtojnë me traget dhe Eurostar nga Franca veriore.

Kostoja është katërfishi i 3,000 deri në 3,500 £ që ngarkohen nga kontrabandistët për të kaluar me varka të vogla, por rruga është më pak e rrezikshme dhe, nëse është e suksesshme, emigrantët kanë më pak gjasa të merren, të identifikohen dhe të deportohen në Shqipëri.

Emigrantët që kalojnë Kanalin me gomone merren nga Forcat Kufitare për t'u përpunuar nga zyrtarët e emigracionit në Manston pranë Doverit me perspektivën për t'u deportuar përsëri në Shqipëri sipas një marrëveshjeje "të shpejtë" të kthimit të rënë dakord vitin e kaluar midis dy vendeve.

“Nëse mbërrijnë me një varkë të vogël, ata e dinë se ka të ngjarë të kthehen në Shqipëri,” tha një hetues emigracioni i njohur me tregtinë.

Ata e dinë se kërkesa e tyre për azil do të refuzohet, kështu që ata nuk regjistrohen në Home Office. Për të paguar shumën e madhe të parave për të hyrë në MB, shumë përfshihen në fermat e kanabisit.

Itinerari reklamohet në mediat sociale duke përfshirë "TikTok", duke përdorur ikona dhe imazhe kamionësh, tragetesh dhe sitesh në kryeqytet, duke përfshirë London Eye.

Numri i shqiptarëve që kalojnë Kanalin me varka të vogla ra ndjeshëm në pesë muajt e parë të këtij viti në dy për qind të mbërritjeve, nga 28 për qind vitin e kaluar kur një rekord 45,755 emigrantësh në total arritën në Britaninë e Madhe përtej ngushticës së Doverit vitin e kaluar. 

Megjithatë, Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) thotë se tërheqja e ekonomisë gri, ku emigrantët mund të fitojnë deri në 100 £ në ditë në ndërtim, mikpritje, lavazh makinash ose si berber, ose 1000 £ në javë si "kopshtar" në një fermë kanabisi është "shumë dërrmuese" për shqiptarët më të varfër.

Disa, tha ai, u sollën për të punuar në pemët e brendshme të kanabisit, ku shqiptarët kanë uzurpuar vietnamezët si maja në prodhimin e drogës, me kalimin e tyre përmes Kanalit me varka të vogla të paguara nga bandat. Më pas ata janë "të lidhur me borxh" për të shlyer tarifën e tyre të kalimit duke punuar në ferma ose për bandat.

Vitin e kaluar, NCA vlerësoi se qindra milionë paund po ktheheshin në Shqipëri me shumën që u rrit me një të pestën në pesë vitet e fundit. Ai zbuloi se kishte 70 hetime të drejtpërdrejta për emigracionin, në të cilat "një pjesë e konsiderueshme" ishin të lidhura me grupet shqiptare të krimit të organizuar.

Rastet e fundit kanë përfshirë një 22-vjeçar, i cili u burgos për tetë muaj pasi ra dakord të kujdesej për më shumë se 400 bimë kanabisi për të shlyer borxhin e tij ndaj një bande të kontrabandës me njerëz. Një tjetër 19-vjeçar u dënua me 20 muaj burg për kultivimin e 52 bimëve kanabis pasi u kap brenda tetë ditësh nga mbërritja e tij në MB në një kamion.

"TikTok" tha se kishte mbyllur llogaritë. "TikTok", "Facebook" dhe "Twitter" janë nënshkruar të gjithë në një iniciativë në të cilën ata janë zotuar të rrisin bashkëpunimin me NCA për të gjetur dhe hequr përmbajtjen kriminale./ CNA

Lajmet e fundit nga