LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"P*lla ime është penda"/ Gazetarja ironizon fjalorin e përdorur në Kuvend

10 Nëntor 2022, 09:53, Aktualitet CNA

"P*lla ime është penda"/ Gazetarja ironizon fjalorin e

Ditën e djeshme në Kuvend u përdor një fjalor mjaft i papërshtatshëm nga palët, e kryesisht nga kryeministri Edi Rama.

Lidhur me këtë ka reaguar gazetarja Ilnisa Agolli, e cila përmes një statusi në rrjetet sociale, ka ironizuar gjuhën e përdorur dje në seancën plenare.

Gazetarja shprehet se një fjalor i tillë është përdorur edhe dikur në politikën shqiptare, duke sjellë si shembull Fan Nolin (shkrimtar).

Postimi i plotë

Ç’ti thoja Toninos nga Piana ? Që ne në Shqipëri jemi gati për të nxjerrë në treg fjalorin e ri?

Apo t’i thoja që retorika ndër shqiptarë, kolegë, miq a armiq…e nis dhe e gris ditën me një mori investimesh vetëm në gjuhë.

Ç’vrull. I njëjti si ai i Konicës, kur plot modesti tha: Palla ime është penda; atë pallë të dobët kam, me atë përpiqem t’i shërbej atdheut.

(Përfitova nga rasti i temave politike që po shoh sonte në media dhe u ndjeva e detyruar të bëja një çikë reklamë për Downtown-in tim.

Merruni me Arbëreshët, shiheni në "YouTube"… mos të dal dhe unë nga rruga e qetësisë për vete dhe Naimin dhe ta mbyll si burrat mendimin).- shkruan gazetarja krahas një videoje me një turist të huaj./CNA.al

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ilnisa Agolli (@ilnisa.agolli)

Lajmet e fundit nga