LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Amnistia fiskale/ Ambasadorja e Francës: Nuk jam shprehur kundër

9 Nëntor 2022, 16:36, Aktualitet CNA

Amnistia fiskale/ Ambasadorja e Francës: Nuk jam shprehur kundër

Ambasadorja e Francës në Shqipëri, Elisabeth Barsacq, ka folur sot nga Korça lidhur me amnistinë fiskale.

Në një prononcim për gazetarët ajo u shpreh se nuk është kundër, por nga ana tjetër kërkoi që palët të kenë kujdes në hartimin e paketës për amnistinë fiskale.

"Fillimisht unë nuk jam shprehur kundër amnistisë fiskale, por shpresoj dhe besoj që e keni lexuar të gjithë raportin e progresit për sa i përket Shqipërisë. E keni lexuar?

Sa herë përmendet amnisti fiskale në këtë raport? (pyet gazetarët)

Në raport thuhet 4 herë se në rast të miratimit të amnistisë fiskale, kjo gjë nuk do të ishte aspak e favorshme. Por unë, për sa i përket këtyre që doni të dini ju, unë nuk jam personi i duhur që mund të përgjigjem.

Do të doja të bëja një krahasim për ju dhe të gjithë dëgjuesit tuaj. Kur shkoni të ndiqni një koncert mund ta vini re se të gjithë muzikantët e orkestrës, së pari koordinohen të kenë të gjithë një ‘la’. Tani Shqipëria është duke përshtatur prandaj ajo duhet të synojë të përshtatet me këtë notë. Në vend që të luaj një la, mund të luaj një ‘si’ por kjo është shumë e keqe për veshët e atyre që po dëgjojnë”.

Ambasadorja franceze ka refuzuar të komentoj protestën e thirrur nga opozita, duke thënë se nuk do të përfshihet në çështjet e brendshme politike", tha ambasadorja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga