Milioneri grabitës që bleu vota për PS-në/ Kush është spiuni që vishej si antidroga

23 Qershor 2022, 12:34, Aktualitet CNA
Milioneri grabitës që bleu vota për PS-në/ Kush
Vila e sekuestruar e Gentjan Sharrës

Kreu i PD-së, Sali Berisha, ka deklaruar sot se anëtarë të bandës së Elbasanit kanë blerë vota për PS-në.

Berisha përmendi emrin e Gentjan Sharrës, të arrestuar së fundmi nga SPAK-u gjatë operacionit policor “Golden Bullet”, pas rrëfimit të Nuredin Dumanit.

Por kush është Gentian Sharra?

Sharra ka profilin e një milioneri grabitës, i cili herë spiunonte dhe herë vishej si antidroga.

Nga të dhënat hetimore Gentian Sharra, 48 vjeç, është i implikuar në trafik të lëndëve narkotike, krime kundër personit dhe krime ekonomike.

Gentian Sharrës dhe babait të tij, Mustafa Sharrës u janë sekuestruar pasuri me vlerë 5 mln euro në qytetin e Elbasanit.

Mustafa Sharra njihet edhe si miku i Talo Çelës. Është vërtetuar se për një periudhë kohore Talo Çela ka qenë si i punësuar te firma e bashkëshortes së Gentian Sharrës, Olta Sharra.

Akuzat ndaj Gentian Sharrës

“Vjedhje me dhunë”, në dëm të shtetasit Lirak Bajraktari ndodhur në Elbasan në datën 22.02.2011, kryer në bashkëpunim në formën e posaçme të grupit të strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal dhe organizata kriminale”.

“Vjedhje me dhunë”, në dëm të shtetasit Shyqyri Shala, e kryer në datën 13.02.2012 në qytetin e Kavajës, kryer në bashkëpunimin e posaçëm në formën e grupit të strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal dhe organizata kriminale”.

“Vjedhje me dhunë”, në dëm të shtetasit Hamit Haxhia, e kryer në datën 11.02.2013 në qytetin e Durrësit, kryer në bashkëpunimin e posaçëm në formën e grupit të strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal dhe organizata kriminale”.

“Vjedhje me armë në bashkëpunim”, në dëm të shtetasit Xhemali Liçi (ngjarje e ndodhur në datën 19.12.2012 në qytetin e Elbasanit), “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve dhe municioneve luftarake”, kryer në bashkëpunimin e posaçëm në formën e grupit të strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe ‘’Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal dhe organizata kriminale”.

“Vjedhje me dhunë”, në dëm të shtetasit Hamdi Sharka (ndodhur në fshatin Polizhan–Berat), kryer në bashkëpunimin e posaçëm në formën e grupit të strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal dhe organizata kriminale”.

Pasuritë e sekuestruara

1 vilë luksoze në lagjen Katund i Ri, Elbasan, biznes fason dhe tokë arë.

Truall dhe ndërtesë, me sipërfaqe 120 m2, në lagjen Katund i Ri.

Tokë arë me sipërfaqe 15680 m2 dhe ndërtesë me sipërfaqe 119.8 m2, në lagjen Katund i Ri.

Tokë arë me sipërfaqe 3533 m2, në lagjen Katund i Ri.

Pasuri tokë arë me sipërfaqe 4170 m2, në lagjen Katund i Ri.

Pasuri tokë arë me sipërfaqe 4050 m2, në lagjen Katund i Ri.

Pasuri tokë arë me sipërfaqe 3533 m2, truall me sipërfaqe 208.1 m2 dhe ndërtesë, në lagjen Katund i Ri.

Pasuri tokë arë me sipërfaqe 394 m2, në lagjen Katund i Ri.

4 automjete në pronësi të shtetasit Gentian Sharra dhe të familjareve të tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga