“Mbytet” nga papastërtitë Liqeni Artificial i Tiranës/ Bashkia nuk merr asnjë masë

22 Qershor 2022, 18:10, Aktualitet CNA
“Mbytet” nga papastërtitë Liqeni Artificial i
Foto nga Liqeni Artificial i Tiranës

Liqeni Artificial i Tiranës është vendi ku qytetarët vendosin të dalin për të hequr lodhjen dhe stresin e ditës.

Ajo që vihet re me sy të lirë teksa kalon buzë liqenit, janë mbeturinat e hedhura nga qytetarët, por edhe uji i papastruar.

Në këmbët e digës së Liqenit Artificial mund të dallosh me sy të lirë ujin që ka marrë ngjyrë jeshile të errët.

Krahas kësaj, në të gjitha anët e liqenit mund të shohësh barishte dhe alga të papastruara që duken lehtësisht me sy të lirë.

Deri më tani Bashkia e Tiranës nuk ka marrë masa për pastrimin e këtij Liqeni, ku qindra-mijëra qytetarë zgjedhin të pushojnë dhe kalojnë kohën e lirë.

Gjithashtu një tjetër problem janë edhe mbetjet ushqimore dhe mbeturinat e riciklueshme që janë hedhur nga qytetarët, pavarësisht se kudo ka kosha.

CNA.al bën thirrje për të gjithë qytetarët që të ndërgjegjësohen dhe të mbajnë pastër ambientin, ndërsa një tjetër thirrje vlen edhe për Bashkinë e Tiranës që të pastrojë ujin e liqenit dhe barishtet./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga