Anulohet tenderi për satelitët “Albania 1” dhe “Albania 2”/ Agjencia e Mbrojtjes Civile zbulon arsyen

22 Qershor 2022, 17:24, Aktualitet CNA
Anulohet tenderi për satelitët “Albania 1” dhe
Foto ilustruese - Dy satelitë

Anulohet tenderi me fond 7.2 milionë USD për satelitët “Albania 1″ dhe “Albania 2”.

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile bën të ditur se tenderi u anulua për shkak se asnjë kompani nuk ka plotësuar kriteret.

Arsyet e Anulimit:

Bazuar në Ligjin Nr. 36/2020 'për prokurimet në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë', neni 36, pika 1. C), pasi asnjë nga ofertat e paraqitura nuk përputhet me kriteret e përcaktuara në dokumentet e tenderit”, thuhet në vendimin e AKMC-së.

Ndërkohë, kujtojmë se kryeministri Edi Rama deklaroi në Kuvend, në tetor të vitit 2021, se do të dërgonte dy satelitë në orbitën e tokës, por ky projekt duket se ka dështuar"./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga