Propozimi për Shqipërinë/ Varhelyi: Bullgaria ta miratojë

23 Qershor 2022, 09:08, Aktualitet CNA
Propozimi për Shqipërinë/ Varhelyi: Bullgaria ta miratojë
Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë Olivér Várhelyi

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Olivér Várhelyi, i ka bërë thirrje Bullgarisë që të miratojë sot në Samitin e BE-së propozimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE.

 “Ne i bëjmë thirrje Parlamentit dhe të gjitha palëve që të përmbushin angazhimin e tyre dhe ta vendosin propozimin dhe në axhendën e Kuvendit për miratim sot siç është propozuar. Opozita #GERB Boyko Borissov tashmë ka treguar lidership duke e hedhur propozimin në tryezë. Ne kemi nevojë që të gjithë të bëjnë të njëjtën gjë. BE-ja duhet të lëvizë. BE i merr shumë seriozisht të gjitha shqetësimet bullgare dhe tani ato janë pjesë e procesit të negociatave. Momenti për vendime të përgjegjshme është tani. #Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e Bashkimit tonë #Europian. Së bashku do të jemi më të fortë", thuhet në mesazhin e Varhelyi-t./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga