Borrell ngre tonet/ Sot duhet të nisim negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

23 Qershor 2022, 10:15, Aktualitet CNA

Borrell ngre tonet/ Sot duhet të nisim negociatat me Shqipërinë

Vetoja e Bullgarisë për hyrjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE duket se po shkakton debate në arenën ndërkombëtare.

Përfaqësuesi i lartë i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se sot duhet të nisin negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Ne nuk jemi aty ku duhet të jemi në Ballkan, sot duhet të nisim negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe nuk mund të mos e fsheh keqardhjen time. A ka ende shpresë? Nuk e di se çfarë mund të bëjë parlamenti në Bullgari, por duket se nuk po shkon mirë”, - deklaroi Josep Borrell.

Më tej, ai tha se “Ne do të duhet të përpiqemi të zgjidhim situatën dhe kjo tregon se unanimiteti është një problem, nuk mund të vazhdojmë me një vend që bllokon gjithçka. Sot nuk është një ditë e mirë”./CNA.al

Lajmet e fundit nga