2100 regjistra të dëmtuar/ Prokuroria vihet në lëvizje, në “sitë” punonjësit

23 Qershor 2022, 11:57, Aktualitet CNA
2100 regjistra të dëmtuar/ Prokuroria vihet në lëvizje,
Foto ilustruese

Prokuroria e Tiranës është vënë në lëvizje, pas denoncimit se janë djegur 2100 regjistra të Kadastrës së Tiranës.

Mësohet se organi i akuzës ka nisur sekuestrimin e listës së punonjësve që kanë pasur akses në regjistrat e pronësisë në Kadastrën e Tiranës. 

Kujtojmë këtu se denoncimi është bërë nga vetë kreu i Kadastrës, Artan Lame.

Ndërkohë, Prokuroria ka nisur hetimet për veprat penale ‘shpërdorim detyre’ dhe ‘zhdukje e vjedhjeve të dokumenteve’. 

Abuzimet më të mëdha janë bërë me pasuritë në zonat në zhvillim të kryeqytetit, si Farkë, Kashar, Yzberisht, Mëzez, Ndroq, Shëngjergj, Kamëz, Vorë, Bathore, Babrru etj.

I njëjti skandal është konstatuar edhe në Kadastrën e Durrësit, ku shkrirja e saj dhe nisja e hetimeve të thelluara për abuzimet nxorën një raport ku konstatohej se vetëm 15% e dosjeve ishin pa probleme.

Lajmet e fundit nga