LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mandati i përfundon për 3 ditë/ Ambasadorja e SHBA-së: Nuk është asgjë në dorën time

19 Janar 2023, 21:59, Aktualitet CNA

Mandati i përfundon për 3 ditë/ Ambasadorja e SHBA-së: Nuk

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kimka folur rreth përfundimit të manadatit të saj si ambasadore më 22 janar.

Ajo tha se largimi ose jo i saj varet nga vendimi i Presidentit dhe Senatit, çfarë nënkupton që asgjë nuk është në dorën e saj.  

Ndër të tjera ajo u shpreh se nuk e di se kur do të jetë dita e saj e fundit si ambasadore në Shqipëri.

"Do doja ta dija. Shiko, normalisht nëse sheh mandatin e ambasadorëve të ndryshëm amerikanë që kanë qenë këtu, zakonisht jemi këtu për rreth tri vjet.  Por në fund varet nga vendimi i Presidentit sepse një ambasador është përfaqësues personal i Presidentit Amerikan. Dhe, varet edhe nga Senati ynë që duhet të konfirmojë atë që emërohet. Kështu që s’kam mënyrë për ta parashikuar. Gjithçka mund të them është se jam këtu për të bërë një detyrë në emër të vendit tim dhe do të vazhdoj ta bëj deri ditën e fundit. Dhe nuk e di se kur është ajo ditë e fundit”, deklaroi Kim./ CNA.al

Lajmet e fundit nga