LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kosova pranoi propozimin e BE-së/ Meta: Hapa për njohjen reciproke të Kosovës, paqe me fqinjët

7 Shkurt 2023, 10:59, Aktualitet CNA

Kosova pranoi propozimin e BE-së/ Meta: Hapa për njohjen reciproke
Ditën e djeshme kryeministri i Kosovës pas takimit me të dërguarin special Lajçak është shprehur se ai është i gatshëm për të pranuar propozimin e Bashkimit Evropian për rregullimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Ndërsa ditën e sotme kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta e ka përkrahur qëndrimin e tij duke thënë se hapat që po ndërrmerren tashmë janë pozitive.

Me anë të një postimi në Twitter, Meta ka vlerësuar kryeministrin Kurti për kontributin që ai o jep për paqen me shtetin fqinj.

"Një lajm shumë i mirë nga Prishtina për hapat pozitivë drejt njohjes reciproke dhe normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Unë përshëndes kryeministritn Albin Kurti, udhëheqes që kontribuon për paqe të qëndrueshme dhe marrëdhënie të mira me fqinjët.
Propozimi i BE-së, një faktor kyç për stabilitetin dhe të ardhmen evropiane të rajonit", shkruan Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga