LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dokumentet-CNA kërkon hapjen e dosjeve për 12 politikanë, gazetarë dhe drejtorë

3 Prill 2023, 12:10, Aktualitet CNA
Dokumentet-CNA kërkon hapjen e dosjeve për 12 politikanë,
Foto ilustruese

CNA i është drejtuar Autoritetit të Dosjeve me dy shkresa, ku kërkon informim mbi emra të njohur të politikës apo medias nëse kanë qenë apo jo pjesë e Ish-sigurimit të Shtetit.

Nëpërmjet shkresave, CNA ka dërguar 12 emra për të cilët ka kërkuar informim.

Në shkresën e parë, të muajit dhjetor të vitit 2022, CNA ka dërguar shtatë emra, ku përfshihen  Ilir Metaj, ish-President i Republikës (2017-2022); Blendi Çuçi, Ministër i Brendshëm i Republikës së Shqipërisë; Lindita Nikolla, kryetare e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë; Niko Peleshi, ministër i Mbrojtjes i Republikës së Shqipërisë; Blendi Fevziu, gazetar-opinionist, moderator i emisionit “Opinion”; Fahri Balliu, gazetar-opinionist, grupi mediatik “55”; Artan Hoxha, opinionist, President i “Tirana Biznes University”.

Dokumentet-CNA kërkon hapjen e dosjeve për 12 politikanë,

Dokumentet-CNA kërkon hapjen e dosjeve për 12 politikanë,

Ndërsa në shkresën e dytë janë dërguar emrat e Leka Bungos, kryetar i këshillit drejtues të “Radio Televizionit Shqiptar”, regjisor, Shpëtim Nazarkos, gazetar-opinionist, Frrok Çupit, gazetar-opinionist, Fatos Lubonjës, gazetar-opinionist, Pirro Mishës, drejtor i Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë.

Dokumentet-CNA kërkon hapjen e dosjeve për 12 politikanë,

Dokumentet-CNA kërkon hapjen e dosjeve për 12 politikanë,

Jemi 4 muaj pas ndyshimeve ligjore dhe nuk është hapur ende asnjë dosje. Ndërkohë që ne kemi dërguar emra ministrash, gazetarësh, drejtorësh, emra të jetës publike, Autoriteti i Dosjes thotë se ende nuk kanë dalë udhëzimet përkatëse dhe po bëhen studime shkencore.

Në fakt ne po kërkojmë të hapim dosjet e këtyre personazheve, të cilët duhet ta kishin bërë vetë këtë gjë në momentin që kërkojnë apo mbajnë funksionet publike.

Por CNA do ta vazhdojë betejën me Autoritetin deri në hapjen e plotë të tyre.

Emrat për të cilët CNA ka kërkuar informim nga Autoriteti i Dosjes nëpërmjet dy shkresave:

1.Sh.T.Z Ilir Metaj, ish-President i Republikës (2017-2022);

2.Sh.T.Z. Bledi Çuçi, Ministër i Brendshëm i Republikës së Shqipërisë;

3.Sh.S.Zj. Lindita Nikolla, kryetare e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë;

4.Sh.T.Z. Niko Peleshi, ministër i Mbrojtjes i Republikës së Shqipërisë;

5.Z. Blendi Fevziu, gazetar-opinionist, moderator i emisionit “Opinion”;

6.Z. Fahri Balliu, gazetar-opinionist, grupi mediatik “55”;

7-Z. Artan Hoxha, opinionist, President i “Tirana Biznes University”.

8.Z. Leka Bungo, kryetar i këshillit drejtues të “Radio Televizionit Shqiptar”, regjisor;

9.Z. Shpëtim Nazarko, gazetar-opinionist;

10. Z. Frrok Çupi, gazetar-opinionist;

11. Z. Fatos Lubonja, gazetar-opinionist;

12. Z. Pirro Misha, drejtor i Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga