LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ambasada Amerikane, mesazh për 14 vjetorin e Shqipërisë në NATO/ Së bashku drejt synimeve të përbashkëta

1 Prill 2023, 10:18, Aktualitet CNA

Ambasada Amerikane, mesazh për 14 vjetorin e Shqipërisë në

Sot bëhen 14 vjet që kur Shqipëria u anëtarësua në NATO më 1 Prill 2009.

Lidhur me këtë datë historike ka reaguar edhe Ambasada Amerikane në Shqipëri.

Me anë të një deklarate shkruhet se SHBA vlerëson partneritetin e fortë me vendin.

Në të shkruhet gjithashtu se Shqipëria që prej anëtarësimit ka qenë pjesëmarrëse aktive në përpjekjet e mbrojtjes së përbashkët dhe stabilitetin rajonal.

“Sot bëhen 14 vjet që kur Shqipëria u anëtarësua në NATO më 1 Prill 2009. Shqipëria ka qenë që atëherë një pjesëmarrëse aktive në përpjekjet e mbrojtjes së përbashkët dhe stabilitetin rajonal. Si një anëtare e rëndësishme e NATO-s, Shqipëria ka treguar përkushtimin e saj për të çuar përpara paqen dhe sigurinë dhe ka luajtur një rol jetik në mbështetjen e misioneve dhe operacioneve të drejtuara nga NATO. Si një aleat dhe partner krenar, Shtetet e Bashkuara vlerësojnë partneritetin tonë të fortë me Shqipërinë dhe presim me kënaqësi të vazhdojmë të punojmë së bashku drejt synimeve tona të përbashkëta për një të ardhme më të sigurt dhe më të begatë”, shkruan Ambasada./CNA

Ambasada Amerikane, mesazh për 14 vjetorin e Shqipërisë në

Lajmet e fundit nga