LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta gjen alibinë/ Ja, si do të justifikohet spiuni I.M.

26 Tetor 2022, 10:29, Aktualitet CNA

Meta gjen alibinë/ Ja, si do të justifikohet spiuni I.M.

Mbështetësit e Ilir Metës, të kreut të Partisë së Lirisë dhe ish-Presidentit të Republikës, kanë bërë publike alibinë e fundit se si ata do të justifikohen në lidhje me spiunin I.M.

Pasi i trembi hapja e dosjeve, edhe pse formale, pasi i trembi pjesa e hapjes së dosjeve  “Mezini”, “Bezhani”, Ilir Meta dhe të tijtë nuk ndalën sulmet, e tani së fundmi dalin me alibi.

Meta ka deklaruar së bashku me nënkryetarin e tij, Agim Nesho, se vetë personi i cili është raportuar nga shtetasi I.M., nuk është Ilir Meta dhe për këtë ai ka një deklarim me shkrim që u tha dje në studio televizive.

Meta gjen alibinë/ Ja, si do të justifikohet spiuni I.M.

Nga ana tjetër, ka edhe një justifikim.

Justifikimi do të jetë zbatimi i ligjeve të kohës, kështu siç kanë thënë prokurorët apo gjykatësit që kanë bërë krime gjatë kohës së Enverit.

Në qoftë se do të dëgjoje se dikush do të arratisej, ti do ta denoncoje se në rast të kundërt shkelje ligjin dhe përfundoje vetë në burg.

Pra, alibia duket e qartë së bashku me justifikimin.

Alibia e parë dhe e vetme është firma dhe deklarimi i personit, se nuk është spiuni I.M., Ilir Meta apo Metaj që ne kemi kryetar të Partisë së Lirisë.

Justifikimet e tjera do t'i renditen dhe do t'i atashohen ditë pas dite nga pas dhe nga argumente të tjera ku do të përpiqen gjatë gjithë kohës për të plotësuar këtë alibi dhe për të treguar se Ilir Meta nuk ka qenë spiun i sigurimit të shtetit.

Në fakt, kjo pak rëndësi ka tashmë sepse të gjithë janë të qartë se kush është Ilir Meta, pse kishte frikë nga hapja e dosjeve apo pse nuk shkoi kurrë tek Autoriteti i Dosjeve të tërhiqte dosjen e tij personale, ta bënte publike dhe kështu do të merrte fund çdo zë, çdo alibi dhe çdo akuzë politike.

Por Ilir Meta kurrë nuk shkoi ta marrte dosjen ta bënte publike, çka tregon se ai vërtet ka qenë bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit dhe tani për t’i shpëtuar së vërtetës po ngre alibi deri te marrja e deklarimeve nga personat e dëmtuar, pra nga viktima e spiunuar prej tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga