LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Avokatja nuk kursen Bamir Topin/ “A duhet SPAK të hetojë akuzat për vrasjen e gjyqtarit Konomi?”

5 Nëntor 2023, 16:46, Aktualitet CNA
Avokatja nuk kursen Bamir Topin/ “A duhet SPAK të hetojë akuzat
Ish Presidenti Bamir Topi

Avokatja Adriana Kalaja ka reaguar pas deklaratve të ish Presidentit Bamir Topi, i cili mbështeti SPAK dhe akuzat ndaj ish kryeministrit Sali Berisha.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kalaja e ka quajtur ish Presidentin gjobaxhi.,

Kalaja ka hedhur akuza se në kohën kur ai ishte President emërimet i kryente në këmbim të parave.

Më tej, avokatja ka ngritur pikëpyetjen: ”A do hetojë SPAK vrasjen e gjyqtarit Konomi për të cilën është akuzuar ish Presidenti Topi?”

“A duhet SPAK të hetojë akuzat për vrasjen e gjyqtarit Konomi kundër Bamir Topit?

Zakonisht në ditë pushimi nuk para bëj statuse denoncuese, por disa tipa të detyrojnë që të prishësh "rregullat" që i ka vënë edhe Zoti.

Sa herë del në media ish Presidenti Bamir, shumë e identifikojnë me paçen e pilafin e shumë të tjerë me kohën kur nisi gjobëvënia në KLD, për emërimet në sistemin e drejtësisë, sidomos në Gjykatën e Apelit dhe  Gjykatën e Lartë.

Të mos flasim sesi grabiti gjithë pronat e fisit, ndërkohë që gjyqtarët zbatonin urdhërat e tij, pasi e kishin paguar më parë atë.

Asnjë drejtues i KLD nuk është përfolur sa Presidenti Topi dhe zëvëndësi i tij.

Madje, në bashkëpunim me Kreshnik Spahiun, mitmarrjen për një emërim e kthyen në institucion, që varionte  nga 150 mijë Euro deri në  200 mijë Euro për Gjykatën e Apelit dhe 300 mijë Euro deri në 500  mijë Euro për Gjykatën e Lartë.

Kjo e vërtetë dihet nga të gjithë dhe histori të kësaj natyre janë treguar e vijojnë të tregohen.

Histori të neveritshme në fakt, mbi të gjitha kur shikoje sesi një President kthehej në sharlatan e gjobëvënës.

Fakte ka pafund, por një gjyqtar në Gjykatë e Burrelit, në vetë të parë më ka treguar sesi i kishin kërkuar 200 mijë Euro për t'a emëruar në Apelin e Tiranës.

Pasi i kishte paguar 200 mijë Euro, KLD kishte votuar 8 kundra e 7 pro.

Kur takohet me Spahiun pas rezultatit për t'i kërkuar paratë mbrapsh, zëdhënësi/zëvëndës i gjobaxhiut Bamir Topi i kishte kthyer vetëm 25 mijë Euro.

Po pse i thotë ky miku im 25 mijë Euro se unë të kam paguar 200 mijë Euro?

7 anëtarë të votuan dhe atyre nuk i'a mar dot  paratë - i ishte përgjigjur gjobaxhiu Spahiu.

Po sa raste ka patur të tilla?

Pafund.

Kush është pjesë e sistemit e di mirë se kurrë ndonjë President apo Nën Kryetar KLD-je nuk janë përfolur si dyshja Topi - Spahiu.

Deri aty sa kur nuk u  votua nga Kuvendi një kandidat, u zgjodh shoku i ngushtë dhe partneri i zyrës të shkonte në Gjykatën e Lartë, vetëm që Bamkë paçe - pilafi mos të kthente paratë mbrapsh.

Po kështu, asnjë gjyqtar karriere nuk emërohej në KLD nëse më parë nuk "aprovohej" nga dyshja gjobëvënëse, aprovim të cilin e jepnin vetëm pasi mernin pagesën e prurësit më të parë.

Madje, këto fakte drithëruese të KLD-së që drejtohej nga dyshja gjobëvënëse Topi - Spahiu, janë evidentuar edhe në raportin e BE-së, se merrte ryshfet për emërimet në KLD dhe në  Gjykatat e Apelit e asaj të Lartë.

Dhe çfarë ndodh sot?

Bamiri me syze 60 mijë  Euroshe dhe Spahiu nga kurbeti, dalin banak më banak televiziv të pusht etit e na janë bërë anal istë.

Pyetja që kam unë është se a ka dalë ndonjë gjyqtar që të thotë se kam paguar ish Presidentin Sali Berisha?

Absolutisht jo.

Ashtu si për të gjithë ish Presidentët para dhe pas këtij gjobëvënësi.

Ndërkohë që  gjobëvënësi Bamir na shet moral e hedh baltë mbi një histori suksesi qeverisje 2005 - 2013,  akoma nuk është përgjigjur para drejtësise për vrasjen e gjyqtarit Konomi në Vlorë, që u akuzua drejpërdrejtë nga familjarët e tij.

A do hetojë SPAK vrasjen e gjyqtarit Konomi për të cilën është akuzuar ish Presidenti Topi?

Të presim.....

Kolegët e tij në SPAK, e kanë detyrë ligjore dhe detyrim moral.

Dhe në pritje të SPAK, t"i thotë dikush gjobëvënësit Bamir se ne Tironsit kemi një shprehje shumë të bukur :

"Po nuk hongre hurdha, nuk të man erë goja".

Epo gjobënësit Bamir,  si duket edhe prej konsumimit shumë të paçes, i ndjehet era edhe nëpërmjet ekranit.

PS: Trishtim dhe dhimbje kur sheh sesi shpërdorohet hapësira televizive nga  gjobëvënësi Bamir, i cili të paktën duhet të n'a sqarojë sesi votoi Edi Ramën në 2011.

PS 1: Shpërndajeni sipas dëshirës se media e regjimit më ka shpallur "Non Grata"”, shkruan Kalaja./ CNA

Lajmet e fundit nga