LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bloomberg: Grupet shqiptare një ndër bazat e mafies së Ekuadorit

5 Nëntor 2023, 13:00, Aktualitet CNA
Bloomberg: Grupet shqiptare një ndër bazat e mafies së Ekuadorit
Një ushtar patrullon një urë që lidh qytetet gjithnjë e më të rrezikshme të Durán dhe Guayaquil.

Media ndërkombëtare Bloomberg i ka kushtuar një artikull Ekuadorit dhe ka folur lidhur me bandat që operojnë në këtë vend duke thënë se është shndërruar në një “narko shtet”.

Sipas kësaj medei, Ekuadori është bërë gjithnjë e më e dhunshme për tregtinë e kokainës.

Teksa lexon në rreshtat e artikullit përmendet edhe Shqipëria si një bazë e mafies.

Pjesë nga artikulli:  

Pak vite më parë, Ekuadori ishte një ishull paqeje i lidhur mes Kolumbisë dhe Perusë, prodhuesit më të mëdhenj të kokainës në botë.

Por që nga viti 2018, konfiskimet e drogës dhe vrasjet janë rritur në mënyrë alarmante, për të cilat fajësohen gjerësisht grupet e krimit të organizuar.

Për shumë nga qytetarët e Ekuadorit, vrasja e Fernando Villavicencio ishte një provë e mjaftueshme se shteti ishte bërë i pafuqishëm kundër krimit të organizuar. 

Në shtatë muajt e parë të këtij viti, vdekjet e dhunshme të Ekuadorit arritën në 3,568—një rritje prej 72% nga e njëjta periudhë e vitit 2022.

Inteligjenca ushtarake e vendit thotë se ka identifikuar dhjetëra banda active.

Mafiat me bazë në Kolumbi, Meksikë dhe madje edhe Shqipëri tani kuptohet gjerësisht se kontrollojnë pjesën më të madhe të territorit të Ekuadorit. 

Ndërrimi e ka bërë më të vështirë për të fituar një jetesë të ndershme atje. Shkalla zyrtare e papunësisë ka mbetur e ulët, por produkti i brendshëm bruto për frymë i Ekuadorit është tkurrur me 5% në katër vitet e fundit.

Kjo është humbja rrëshqitëse e lirisë që Villavicencio premtoi ta rikthejë. Stabiliteti dhe pasuria e vendit kanë rënë deri më tani, aq shpejt, sa mund të jetë e vështirë të kuptosh se si ndodhi e gjitha, e lëre më çfarë të bësh më pas./ CNA

Lajmet e fundit nga