LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Amnistia Fiskale/ Rama: Kemi të gjitha arsyet për ta bërë këtë lëvizje të rëndësishme

18 Dhjetor 2022, 10:45, Aktualitet CNA

Amnistia Fiskale/ Rama: Kemi të gjitha arsyet për ta bërë

Kryeministri Edi Rama, në mbledhjen vjetore me Këshillin Kordinues të Diasporës, ka folur për Amnistinë Fiskale.

Rama ka theksuar se kjo lëvizje e rëndësishme duhej të ishte bërë më parë dhe se Shqipëria është në momentin që duhet të bëjë këtë hap të rëndësishëm.

Ndër të tjera, Rama ka nënvizuar se dy armiqtë e njeriut në tokën kapitaliste janë bankat dhe taksat.  

“Amnistia Fiskale, për të garantuar formalizimin e të gjitha të ardhurave nga puna e shqiptarëve në Diasporë të cilët prej dekadash kanë dhënë kontributin e tyre. Puna në të zezë, ankesat për punë të paregjistruara, për orë të paregjistruara janë një konstante dhe në vendet e tjera. Shqiptarët hyjnë tek ato unitete të konsiderueshme, që janë punëtorë të jashtëzakonshëm dhe me sakrifica e kanë ndërtuar jetën e tyre në emigracion, për t’ia dalë që të integrohen në vende që u është dashur të përballen me vështirësi të jashtëzakonshme. Kemi dëshmi të panumërta që përfqësojnë të gjitha arsyet për ta bërë këtë hap. Është dashur të bëhet prej shumë kohësh. Për të kuptuar se Shqipëria është një rast krejt i veçantë. Propaganda e përditshme ka përsëritur se dy armiqtë më të mëdhenj të popullit dhe njeriut në tokën kapitaliste janë bankat dhe taksat”, ka thënë Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga