LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Iku me turp nga PD-ja/ Ku është zhdukur Lulzim Basha?

22 Maj 2022, 08:01, Politikë CNA

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në gati tetë vite, ajo që ka bërë si drejtues i PD-së është dështimi i çdo kauze, tradhtia ndaj demokratëve, duke e çuar forcën më të madhe opozitare nga humbja në humbje.

Për herë të parë në historinë e demokracisë në Shqipëri, PS-ja mori tri mandate radhazi, dhe PD-ja tri mandate në opozitë. Dhe kjo falë Lulzim Bashës dhe ?misionit? të tij, të cilin duket se e ka arritur në ?perfeksion?.

Gjatë gjithë karrierës politike të Lulzim Bashës, CNA.al ka renditur mjaf fakte dhe diku akuza për qasjen politike, për të cilat shumë shpesh nuk na kanë besuar, kanë reaguar ashpër, por koha tashmë qartazi vërtetoi gjithçka.

Të gjitha faktet i thonë me zë të lartë të gjithë demokratët të cilët sot pranojnë se Lulzim Basha është një dështak i pandalshëm.

Por, ?vula? e dështimeve të Lulzim Bashës, duket se ishte 25 prilli i vitit 2022. PD-ja nën drejtimin e Lulzim Bashës humbi turpshëm zgjedhjet, duke i ?dhuruar? Edi Ramës mandatin e tretë qeverisës.

Ndërsa Lulzim Basha në vend të merrte përgjegjësi për humbjen doli e tha ?beteja sapo ka filluar?.

Në fakt ngjarjet pas shtatorit 2022 treguan se ?betejën? nuk e kishte me Edi Ramën, por me demokratët.

Në 9 shtator, duke u ?fshehur pas SHBA-së?, me një vendim personal e të pakonsultuar me strukturat e partisë, Lulzim Basha përjashtoi ish-kryeministrin Berisha nga grupi parlamentar i PD-së.

Veprim i cili thelloi përçarjet në PD. Berisha nisi lëvizjen e tij, ?Foltoren? me demokratët në çdo qytet. Kuvendi i 11 dhjetorit dhe referendumi i 18 dhjetorit 2021, treguan qartë se demokratët nuk e mbështesin më Lulzim Bashën dhe nuk e donin në krye të partisë. Por, ky i fundit sërish tentoi të mbajë me dhunë vulën dhe selinë. Duke arritur deri te ?çmenduria? e radhës, blindimi i selisë së PD-së.

Ndërsa në protestën e 8 janarit, demokratët u dhunuan dhe iu hodh gaz lotsjellës.

Për të ardhur më pas në zgjedhjet e 6 marsit 2022, ku partia e Bashës jo vetëm që nuk mori asnjë bashki, por në mënyrë të turpshme, u katandis forcë e tretë politike.

Basha humbi çdo betejë politike që prej vitit 2013 kur mori drejtimin e PD-së. Asnjëherë nuk dha dorëheqjen, por gjente alibi të tipit ?zgjedhjet janë vjedhur, 25 prilli ishte masakër zgjedhore?, e të tjera si këto.

Ndërsa ?nën rrogoz?, duket se vijonte marrëveshjet me kryeministrin Edi Rama.

Por, pas dështimit më 6 mars, Lulzim Basha iku në mënyrë të turpshme. Doli e deklaroi dorëheqjen e tij, edhe pse në fakt vijon të mbajë ?peng? faqen e PD-së në rrjetet sociale, ku ?vërsul? servilët e tij.

Por, pas gjithë këtyre zhvillimeve sot zhvillohen zgjedhjet për kryetar të PD-së, ku në garë janë ish-kryeministri Sali Berisha dhe ish-kreu i degës së PD-së në Kukës, Ibsen Elezi.

Por, Lulzim Basha pasi iku me turp nga selia e PD-së, tashmë është ?zhdukur? në drejtim të paditur. Dhe nuk ka asnjë reagim për zhvillimet në selinë blu.

Ose ndoshta mendon se ?supermeni? që i ka dhënë të paktën 6 detyra, do të mund të vijojë ta mbajë ?peng? PD-në, për interesat personale të Lulzim Bashës./CNA.al

50 hijet e Lulzim Bashës

?Përvjetori i dashurisë?/ 17 maji, dita kur Basha u shit te Rama

Sot, zgjedhjet për kreun e PD-së/ Ibsen Elezi përballë Sali Berishës

Lajmet e fundit nga