LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush është "peshku i madh" në rrjetën e SPAK-ut?/ Përgjigjet Yuri Kim

12 Maj 2022, 19:33, Politikë CNA

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, është pyetur mbrëmjen e sotme se kë konsideron si ?peshk të madh? në rrjetën e SPAK-ut.

Ambasadorja nuk preferoi të flasë me emra, por theksoi se duhet kohë që të thuhet se kush është ?peshku i madh?, ndërsa përmendi se dy ish-ministra të qeverisë janë në burg.

Kim deklaroi në emisionin ?Open? se Reforma në Drejtësi ka përparuar, pasi po heton deputetë e po konfiskon prona.

?Mendoj se ky është një proces dhe merr kohë. Përsëris, Reforma në Drejtësi nuk do të jetë e lehtë, e shpejtë apo e përsosur, por po shohim përparim. Do t?ju pyes: kur ishte hera e fundit që dy ministra të partisë qeverisëse u futën në burg? Kur ishte hera e fundit? Më duket se s?ke ndonjë përgjigje të mirë për këtë.

Kur ishte hera e fundit që deputetët janë hetuar dhe iu janë konfiskuar pronat? Nuk më duket se ke ndonjë përgjigje të mirë as për këtë. Dhe e di që tani prirja është që të përpiqesh të numërosh sa nga kjo anë dhe sa nga ajo anë dhe mendoj që ajo që SPAK-u dhe elementët e tjerë të institucioneve të Reformës në Drejtësi duhet të tregojnë është që janë të pavarur, që funksionojnë me integritet, dhe se po zbatojnë ligjin. Sundimin e ligjit. Askush mbi ligjin?, theksoi ambasadorja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga