LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Negociatat për zgjedhjen e Presidentit/ Mediu: Çfarë do të ndodhë në takimin e nesërm

12 Maj 2022, 20:50, Politikë CNA

Kryetari i grupit Parlamentar ‘Aleanca për ndryshim’, Fatmir Mediu, ka zbuluar detaje nga takimi që do të mbahet nesër për nisjen e negociatave për zgjedhjen e Presidentit të ri.

Mediu tha se nesër do të përcillet propozimi për një kandidaturë të vetme nga të gjitha palët opozitare.

?Ne kemi mbajtur një qëndrim për pjesëmarrjen si një detyrim për pjesëmarrje si një detyrim kushtetues. Nesër në takim do të kemi një propozim që opozita të përcjellë një kandidaturë të vetme si  opozitë nga të gjitha palët , pra mos të kemi kandidatura të ndryshme. Mendoj se kemi evoluime. Por ka një absurd brenda vetes. Palët janë të gatshme të negociojnë me këdo, por mos të ulen me njëri-tjetrin. Duhet të ketë një përfaqësi të unifikuar të opozitës në negociata. Besoj që brenda kësaj ideje, të shkojmë në një proces që të përcaktojmë qartësisht një autoritet që të jetë një autoritet mbi palët politike, të bashkohemi si opozitë dhe të dalim me një emër konkret?, u shpreh ai në Ora News, ndërsa theksoi se nuk kanë ende asnjë emër konkret.

?Nesër nuk do të shkojmë me asnjë emër konkret sepse asnjë emër nuk duhet të dalë në një mënyrë të njëanshme dhe ky emër duhet të jetë i konsultuar me të gjithë deputetët e opozitës?, nënvizoi Mediu./ CNA.al

Lajmet e fundit nga