LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Aleanca e qelbësirave" nuk sjell bashkim !/ Elezi ngre tonet: Turp na qoftë të gjithëve!

15 Mars 2022, 19:35, Aktualitet CNA
"Aleanca e qelbësirave" nuk sjell bashkim !/ Elezi ngre tonet:

6 Marsi e tregoi qarte se te perçare ka pak shance per te mundur Ramen.

Debateti rreth te ardhmes se PD fatmiresisht ka gjetur “konsensusin” e gjithe paleve se “bashkimi eshte rruga e vetme “.

Te ben pershtypje fakti qe palet ne debat nuk ndalojne te analiza se nga erdhi kjo krize.

Te pretendosh te gjesh zgjidhjen pa analizuar shkaqet eshte e pakuptimte.

Ne fakt edhe me e pakuptimte eshte te pretendosh ne nje analize reale nga palet qe e shkaktuan.

Pa u futur thelle ne analize, te gjithe e kuptojme se arsyet kryesore te krizes jane thyerja ne vazhdimesi e parimeve baze te demokracise.

Kush i theu, kush mban pergjegjesi ?

Keta qe sot pretendojne ta zgjidhin krizen, deri dje kane qene pjese e strukturave drejtuese dhe vendimmarrese qe e shkaktuan ate.

Rrugetimi i tyre politik kaq vjeçar ka lene gjurme pashlyeshme dhe te pista, oportunizmi dhe servilizmi i tyre u kembye ne mandate per deputet apo pozicioneve ne strukturat drejtuese te PD, kjo coi ne shkelljen e rregullave baze te demokracise, deri te manipulimi i hapur i votes, ncaj te cilesh benin sehir.

Pra ata jane shkaktaret e zhberjes se strukturave te PD dhe rrenimit te besimit ne syte e opinionit publik, por nga ky proces nuk duan te dalin si pergjegjesit e saj.

Opsionet e zgjidhjeve per hapa pas, largimin e njerit e afrimin e tjetrit, e gjithefare alternativash, duan te anashkalojne kuvendin e dates 11 dhjetor, si ngjarja me e rendesishme politike pothuaj ne gjithe historine e PDSH.

Mos njohja kuvendit te 11 dhjetorit nga njera pale apo anashkalimi i vendimeve dhe frymes se tij nga vete G29, jane te papranueshme.

Pra debati fillon nga njohja e e vendimeve te kuvendit te dates 11 dhjetor, ne te kundert paraqitja e fakteve per manipulim.

Po e njejta gje eshte per kuvendin e dates 18 dhjetor (si kuvend i 1900 ulseve per 5004 delegate), kush jane pergjegjesit per manipulimin e ketij kuvendi, si nje akt kriminal antikushtetues ?!

Ftesa e Doktorit per bashkimin e gjitha ketyre figura jodmeokratike, ne fakt nuk eshte bashkim por nje ?aleance qelbesirash?, qe ne thelb nuk ka asnje fije moral. Kjo nuk eshte fryma qe con ne bashkimin e demokrateve por humbjen e besimit te ata dhe te opinioni publik.

G29 i mbaron mandati ne daten 22 mars, se pari duhet te jap llogari para kuvendit per moszbatimin e vendimeve te kuvendit te 11 dhjetorit. Te tregoje cilat ishin objektivat e zgjedhjeve te 6 marsit dhe sa u realizuan ato.

Fryma e votes se lire dhe transparences qe ishte ne themel te kuvendit te 11 dhjetorit, u shkel nga vete G29-ta. Ata jo vetem nuk vune para pergjegjesise manipulatoret te votes brenda PD, por persona te vetedeklaruar si manipulues i kane pjese e saj. Kredibiliteti i G29 ne syte e demokrateve ka rene.

E vetmja rruge e zgjidhjes se krizes ne PD eshte nje gare te hapur e transparene me primare ku garantohet debati i lire, ne themel te se ciles qendron vota e lire.

Kjo eshte e vetmja forme bashkimi, cdo forme devijimi nga kjo do ishte katastrofike per te ardhmen e PD, cdo rezultat nga nje gare e besueshme ne mos sjellt me te miren, do i hap rruge nje epoke te re te demokratizimit te PDSH, ngjalljen e besimit dhe bashkimin e demokrateve.

Nese do tolerojme te shkelet fryma e kuvendit te 11 dhjetorit, e meritojme shkaterrimin.

Turp na qofte te gjitheve !

Lajmet e fundit nga