LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Basha sipas pamfletit të Leninit/ “Të bëjmë një hap pas që të bëjmë përpara'

12 Mars 2022, 19:09, Aktualitet CNA

Analisti dhe gazetari Neritan Sejamini ka ironiazuar me deklaratat e kryetarit të shkarkuar Lulzim Bashës dhe deputetëve të tij të cilët sot folën për hapa pas.

Sejamini shkruan Basha po vepron sipas pamfletit të Leninit në fillimshekullin e kaluar, kur tentonte të mbronte veten kur partia që përfaqësonte po ndahej në dy fraksione.

?Një hap para, dy hapa pas (Kriza në Partinë tonë)? është titulli i një prej pamfleteve më të rëndësishme të shkruar nga Vladimit Iliç Lenini. Botuar në vitin 1904, me këtë dokument Lenini pati qëllim të mbronte veten për veprimet e tij që çuan në ndarjen e Partisë Social Demokrate të Punës të Rusisë në dy fraksione.

M?u kujtua ky dokument kur dëgjova se teza kryesore e deputetëve të PD-së formale për problemin e ndarjes së partisë në dy pjesë është ?të bëjmë një hap pas që të bëjmë përpara?, shkruan ai./E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga