LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ambasada e SHBA braktis Lulzim Bashën

12 Mars 2022, 17:06, Aktualitet CNA

Lulzim Basha, muaj më parë në çdo dalje të tij e justifikonte braktisjen nga demokratët me mbështetjen që ai mendonte se kishte nga ambasadorja Yuri Kim.

Kjo e fundit, deklaratën e fundit që ka mbajtur në lidhje me çështjete politike ka qenë në Durrës, në datën 6 mars, kur po mbaheshin edhe zgjedhjet e pjesshme vendore.

Në këto zgjedhje, Lulzim Basha doli i treti në të gjitha bashkitë, ndërsa Shkodra u fitua nga kandidati i ?Shtëpisë së Lirisë? Bardh Spahia, kandidat ky i zgjedhur nga ish kryeministri Sali Berisha, për të cilin Kim shtonte retorikat se nuk duhet të votohet.

Por sot jemi një javë pas zgjedhjeve. Rezultati doli dhe u certifikua nga KQZ. Ndërsa PD ndodhet në një përplasje të ashpër pas humbjes së turpshme të Lulzim Bashës.

Këtij të fundit po i kërkohet dorëheqja dhe të gjithë demokratët i kanë dalë kundër ndërkohë që zonja ambasadore nuk ka bërë asnjë qëndrim minimal ndaj Lulizm Bashës. Qartazi duket se ambasada e SHBA e ka lënë Lulzim Bashën të lirë të largohet nga drejtimi i PD pasi e ka kuptuar që është njeri i dështuar dhe pa mbështetje politike./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga