LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kontributi i armenëve në Shqipëri/ Xovasar Çakmaxhian rrëfen gabimin e rëndë që u bë në vitet 90

2 Shkurt 2022, 17:41, Kulturë CNA
Kontributi i armenëve në Shqipëri/ Xovasar Çakmaxhian

Xovasar Çakmaxhian, mësuesi i shqiptarëve, një prej pasardhësve të 40 familjeve armene që u vendosën në Shqipëri në fillim te shekullit të 20, pas masakrës së turqve ndaj armeneve, ka rrëfyer për RTSH1, ?copëza? të jetës së para viteve 90.

Ai u ndal tek prishja e industrisë kimike të asaj kohë të cilën e konsideron si një nga gabimet më të mëdha të bëra në fillim të demokracisë.

?Ka qenë një masakër. Të prishësh industrinë e telava që prodhonte dhe eksportonte ka qenë masakër.

Nuk e di cili ishte qëllimi, se nuk mund të hyjë në politikë. Sot po apeloj në tv. Gabimi më i rëndë, përveç të tjerave që u bënë në fillimin e  demorkacisë?, tha ai.

Duke u ndalur dhe tek qasja ndaj hebrenjëve apo përballja e shqiptarëve me armenët, Çakmaxhian nuk u kursye në fjalët më të mira.

?Shqiptarët i kanë pritur armenët shumë mirë, ju e dini dhe në histori. Po kështu shqiptarët janë mikpritës. Në Lushnje kur shkoi gjyshi im që e morën  si specialist për krimbat e mëndafshit, ka qënë një që e futi në shtëpi pa pikë interesi. Të gjithë familjet armene këtu kanë lënë kontribut?, tha ai./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga