LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zgjedhjet e pjesshme lokale/ Bylykbashi: 6 marsi është test politik, ja pse

25 Janar 2022, 15:44, Politikë CNA
Zgjedhjet e pjesshme lokale/ Bylykbashi: 6 marsi është test politik,

Komisioni i Rithemelimit ka nisur filtrimin e kandidatëve të cilët kanë aplikuar për t?u futur në garë për zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit.

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi u shpreh  se për këto zgjedhje i kanë dhënë fund pushtetit të kryetarit të partisë mbi emrat e zgjedhur.

Në një intervistë për media, ai shton se përmes procesit të primareve do të identifikohet kandidati më i mirë.

Primaret pushtetin ja marrin kryetarit dhe ja çojmë anëtarëve. Nëpërmjet procesit të primareve të identifikojmë kandidatin më të mirë, që ka legjitimitetin më ët madh me votën e anëtarësisë për t’ia paraqitur më pas elektoratit. Kush mendon që duke bërë pazar me kryetarin mund të dalë kandidat pa pyetur anëtarët më pas nuk ka të bëjë me PD si shpirt dhe si rregull,” tha Bylykbashi.

Deputeti thekson më tej se 6  marsi është një test politik si në çdo palë zgjedhje, ndërsa shton se PD do përballet me një pushtet që përdor çdo instrument për të mbytur votën.

6 marsi është një test politik siç janë çdo palë zgjedhje. PD të hyjë në këtë test përballë një pushteti, i cili siç kanë dalë regjistrimet më të fundit të këtij skandali që ka plasur në tentativën për të kapur dhe ishullin e fundit jashtë kontrollit të saj, që përdor çdo instrument për të mbytur votën“, tha Bylykbashi./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga