Zgjedhjet në 6 Bashki/ Celibashi kërkesë Metës, për votime me 6 Mars

19 Janar 2022, 14:12, Politikë CNA
Zgjedhjet në 6 Bashki/ Celibashi kërkesë Metës, për

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve në Shqipëri, Ilirjan Celibashi, i ka kërkuar Presidentit Ilir Meta, datën 6 Mars për zgjedhjet e pjesshme vendore.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Celibashi shprehet se 6 Marsi është një nga datat e mundshme sipas ligjit dhe se i jep KQZ, pas më shumë kohë për përgatitjet.

 “Komunikova sot me Presidentin e Republikës për datën e zgjedhjeve të pjesshme në 6 bashki.  Bisedova me Presidentin që mundësisht të konsiderojë datën 6 mars 2022 si datë të zhvillimit të zgjedhjeve. Si një nga datat e mundshme sipas ligjit kur mundet të zhvillohen zgjedhjet, data 6 i jep pak më shumë kohë KQZ në përgatitjen më të mirë të mundshme të këtij procesi zgjedhor”, ka shkruar Celibashi./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga