Paditen penalisht Lulzim Basha dhe Gazment Bardhi

19 Janar 2022, 13:04, Politikë CNA
Paditen penalisht Lulzim Basha dhe Gazment Bardhi

Komisioni i Rithemelit të PD ka paditur penalisht deputetët Lulzim Basha dhe Gazment Bardhi.

Kallëzimi është bërë me akuzën për  për shkatërrim prone dhe ushtrim dhune si dhe për përdorim të lëndëve kimike gjatë protestës së 8 janarit.

Kallëzimi është depozutuar në SPAK por edhe në Prokurorinë e Tiranës.

Konkretisht objekti i kallëzimit ka të bëjë me veprën penale të parashikuar në neni 90 ?Dëmtime të tjera me dashje,  nga nenin 261 ?Pengimi në ushtrimin e të drejtës për t?u shprehur, për t?u grumbulluar apo manifestuar, nga nenin 281 ?Shkelja  e rregullave mbi lëndët helmuese? dhe nga neni 150 ?Shkatërrim prone, të Kodit Penal./CNA.al

Lajmet e fundit nga