Po i përdorni gabim kufjet/ Tre truke që duhet t'i dini të gjithë

13 Janar 2022, 15:54, Tech CNA
Po i përdorni gabim kufjet/ Tre truke që duhet t'i dini

Nëse jeni duke thyer vazhdimisht kufjet ose cilësia e zërit në kufjet tuaja thjesht nuk është e njëjtë, me siguri po bëni gabime të zakonshme.

Këtu janë tre këshilla për të përfituar sa më shumë nga kufjet tuaja që shpresojmë se do t’ju shpëtojnë nga zëvendësimi i tyre.

Ju mund të mos e konsideroni një gabim nëse pasi përfundoni së dëgjuari muzikë me to, t’i bashkoni telat e kufjeve dhe t’i vendosni në një xhep, por ky gabim mund t’ju kushtojë.

Tensioni në tela mund të dëmtojë pikat e lidhjes ose të shkëpusë ligamentet e brendshme.

Kjo mund të bëjë që telat e kufjeve të duken mirë nga jashtë, por shumë të thyera nga brenda.

Provoni të përdorni një kufje ose të lini lirshëm telat dhe t’i lidhni ato me një lidhëse kablloje Velcro.

Preferohet një këllëf i fortë pasi do të ndalonte shtypjen e tyre në çantën ose xhepin tuaj.

Mundohuni ta mbani volumin në nivele të moderuara kur të mundeni dhe do të ruani gjithashtu veshët tuaj.

Dylli i veshit në kufje mund të bëjë një dëm të vërtetë. Disa modele kufjesh janë rezistente ndaj ujit dhe mund të shpëlahen nën rubinet.

Provoni të përdorni një leckë të thatë me mikrofibër ose një mjet për pastrimin e dyllit të veshit që nuk do ta shtyjë më tej dyllin në altoparlantë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga