“Mbappe, ti ke vdekur”, çfarë po ndodh në Francë me yllin e PSG-së

11 Janar 2022, 10:55, Sport CNA
“Mbappe, ti ke vdekur”, çfarë po ndodh në

Duket e çuditshme, por në Francë jo të gjithë janë adhurues të Kylian Mbappe. Sulmuesi i PSG-së i cili ka reguar pasditen e djeshme në Twitter ndaj fyerjeve ndaj një vajze me një sëmundje të rrallë, ka marrë një kërcënim me vdekje, raporton La Parisien.

Murali që ai ka në Bondy, qyteti ku është rritur dhe stërvitur si lojtar, ka pësuar një mbishkrim në të cilin shihet mesazhi, ?Mbappe, ti ke vdekur?.

Përpos krisjes së marrëdhënies me PSG-në, Sylvine Thomassin, e cila kondidon për kryebashkiake të Bonde në fund të muajit ka marrë shumë ofedime për muralin. Mesa duket, ish-kryetarja e bashkisë është kritikuar për marrëdhënien me Mbappe, dhe aktet të tilla i ka cilësuar si lëvizje instrumentalizimi politik nga kundërshtarët  saj, veçanërisht Stephen Harve.

?Këto metoda, përveçse janë frikacake dhe mediokre, janë një sulm i ri ndaj demokracisë dhe demonstrojnë klimën e neveritshme që kundërshtarët e mi kanë ruajtur për muaj të tërë. Ky mural ishte një simbol madhështor, një thirrje për të besuar në ëndrrat e dikujt dhe për t?u përpjekur gjithmonë për t?i arritur ato. Sot  edhe ky mesazh shprese është dëmtuar?, thuhet në deklaratën e publikuar nga Thomassin në rrjetet sociale në reagim ndaj grafiteve.

Lajmet e fundit nga