ZYRTARE/ Lëvizje surprizë, ish-mesfushori i Skënderbeut transferohet në Amerikë

10 Janar 2022, 18:25, Sport CNA
ZYRTARE/ Lëvizje surprizë, ish-mesfushori i Skënderbeut

Skënderbeu pëson largimin e parë gjatë kësaj merkato janari. Dennis Dowouna ka mbyllur aventurën me skuadrën korçare dhe ka firmosur në Amerikë me ekipin e Miami FC që militon në Championship. Lajmi është konfirmuar nga skuadra amerikane përmes një postimi në rrjetet sociale teksa bëjnë me dije firmën me lojtarin.

Dowouna ka luajtur prej dy sezonesh me Skënderbeu dhe ka qenë një pikë kyçe në formacionin e Memellit, ndërsa tani do të nisë një aventurë të re larg Europës. Këtë sezon, mesfushori shkatërrues që shumë herë ka luajtur edhe si qendërmbrojtës zhvilloi 11 ndeshje me korçarët, 7 në kampionat dhe 4 në Kupën e Shqipërisë.

Për momentin nuk ka ende një njoftim zyrtar nga ana e Skënderbeut për largimin e lojtarit dhe nuk ndihet nëse është larguar falas apo klubi amerikan ka paguar për kartonin e tij pasi Dowouna ka kontratë deri në fund të sezonit me korçarët.

Postimi i Miami FC:

Miami FC njoftoi të hënën nënshkrimin e ndërkombëtarit ganez Dennis Dowouna, duke u bashkuar nga klubi i ligës së lartë shqiptar KF Skenderbeu deri në vitin 2023, në pritje të miratimit të ligës dhe federatës.

Mesfushori mbrojtës 21-vjeçar është një tjetër perspektivë e re e nënshkruar nga MFC gjatë jashtë sezonit. Ai kaloi dy vite në kategorinë e lartë të Shqipërisë, Kategoria Superiore, duke veshur uniformën e KF Skenderbeut në 45 raste. Dowouna luajti gjithsej 2,510 minuta dhe madje i shënoi një gol në sezonin 2020/21.

?Dennis është një mesfushor i ri, i cili besojmë se në mjedisin e duhur mund të vazhdojë të rritet dhe të zhvillohet në një lojtar shumë të mirë në këtë nivel?, tha trajneri i Miami FC, Anthony Pulis. ?Ai është shumë i rehatshëm me topin, e ndan lojën mirë dhe i bën bazat në një nivel shumë të lartë.?

Dowouna është lojtari i tretë nën 23 vjeç i nënshkruar nga Miami FC gjatë këtij sezoni jashtë sezonit, së bashku me Aedan Stanley dhe Christian Sorto. Pulis është i bindur se ndërkombëtari ganez do të përshtatet me lojtarë të lartë të mesfushës si Devon ?Speedy? Williams, Junior Palacios dhe Bolu Akinyode.

?Të punosh së bashku dhe të konkurrosh me mesfushorë me përvojë si Speedy, Bolu dhe Junior çdo ditë do të ndihmojë në sjelljen e lojës së tij në një nivel tjetër,? tha Pulis. ?Mezi pres të punoj me një të ri të mirë, i cili është i shtyrë dhe jashtëzakonisht i motivuar për të bërë mirë.?

Lajmet e fundit nga