Paul Wanner në historinë e Bayern Munich, rekordin absolut e ka Moukoko

8 Janar 2022, 10:55, Sport CNA
Paul Wanner në historinë e Bayern Munich, rekordin absolut e ka

Paul Wanner ka thyer një rekord të Bayern Munich në ndeshjen e djeshme kundër Borussia M?Gladbach, që kampionët e Gjermanisë e humbën në shtëpi.

Wanner kishte mundësinë të debutonte dhe tashmë është bavarezi më i ri që e bën diçka të tillë në Bundesliga, në moshën 16 vjeç e 15 ditë.

Rekordin te Bayern e mbante Jamal Musiala (17 vjeç e 115 ditë). Warner ka shfrytëzuar mundësinë ditën e djeshme, pasi Bayern kishte shumë lojtarë të infektuar dhe u grumbullua me ekipin e parë dhe luajti.

Rekordin si debutuesi më i ri në historinë e Bundesliga e mban Youssoufa Moukoko i Borussia Dortmund, i cili ka luajtur në moshën 16 vjeç e një ditë.

? Paul #Wanner gibt mit 16 Jahren und 15 Tagen sein #Bundesliga-Debüt und löst @JamalMusiala (17 Jahre, 115 Tage) als jüngsten BL-Spieler des #FCBayern ab. #MiaSanMia pic.twitter.com/hY5S4L5EA7

— FC Bayern München (@FCBayern) January 7, 2022

Lajmet e fundit nga