LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhuna ndaj protestuesve/ Prokuroria hetime edhe për banditët e Bashës në seli

8 Janar 2022, 13:33, Aktualitet CNA
Dhuna ndaj protestuesve/ Prokuroria hetime edhe për banditët e

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet në lidhje me atë çfarë ndodhi sot në selinë e Partisë Demokratike, ku nuk mungoi as dhuna ndaj protestuesve.

Në një njoftim zyrtar bëhet e ditur se organi i akuzës ka nisur hetimet edhe për banditët e Lulzim Bashës, në selinë e PD, që dhunuan protestuesit.

?Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë ka filluar kryerja e veprimeve procedurale, në selinë e Partisë Demokratike, për këqyrjen e çdo ambienti ku u zhvillua ngjarja që degradoi në përdorimin e dhunës.

Duke filluar nga jashtë, deri në të gjitha ambientet e brendshme të selisë, do të bëhet këqyrja dhe do të mblidhet çdo provë e paligjshmërisë që karakterizoi ngjarjen e dhunshme.

Do të sekuestrohen në cilësinë e provës materiale të gjitha provat, në funksion të hetimit, si dhe do të kryhet me rigorozitet e paanësi të plotë ligjore, çdo veprim procedural i nevojshëm, me qëlllim zbardhjen e plotë të të gjithë dinamikës së kësaj ngjarjeje dhe identifikimin e autorëve të përfshirë ne akte dhune, për të garantuar nxjerrjen e tyre pa dallim, para drejtësisë.

Në vijim do të ketë njoftime të tjera lidhur me këtë situatë.

Policia e Shtetit mbetet e angazhuar për garantimin e rendit dhe të sigurisë publike dhe çdo akuze apo insinuatë me sfond politik ndaj saj është thjesht e papranueshme.?-thuhet në njoftimin e Policisë së Shtetit./CNA.al

Lajmet e fundit nga