LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha tregon “skenarin”/ Ja çfarë do ndodhë nesër, si do hapen dyert e hekurta të PD

7 Janar 2022, 20:26, Aktualitet CNA
Berisha tregon “skenarin”/ Ja çfarë do ndodhë

Ish kryeministri Sali Berisha ka treguar se çfarë do të ndodhë nesër në protestën e thirrur prej tij në selinë e PD.

 

Berisha theksoi se nesër do të rivendoset parimi, ‘shumica vendos pakica respektohet’. Ai bëri me dije se do të jetë një protestë e fuqishme paqësore dhe nuk do të pranohet asnjë akt dhune.

 

?Morali i protestës nuk ka të bëjë me një zyrë, por ka të bëjë me një parim themelor të demorkacisë dhe pluralizmit. Shumica vendos, pakica respekton dhe respektohet. Këtu është gjithçka. Nesër do rivendoset parimi ?shumica vendos pakica respektohet?. Do të jetë protestë e fuqishme paqësore. Në mënyrë kategorike nuk pranojmë asnjë akt dhune. Hapja e derës me forcë nuk është dhunë sepse nëse tjetri mbyll derën e shtëpisë atehër cfarë më mbetet mua? Të shtyj derën. Unë po shkoj të hap dyert e shtëpisë sime dhe po shkoj në mënyren më paqësor. Do përdoren mjete që hapin dyert e hekurta, por ajo nuk është dhunë por hapje e derës së shtëpisë tendë. Asnjë qime floku nuk do i preket kujt?, tha Berisha.

Lajmet e fundit nga